Iz našeg ugla

Supermen

Novi opasni TikTok izazov “Leteći Supermen” pojavio se u našem okruženju i zadao glavobolje, kako roditeljima, tako i nastavnicima, a bogami i doktorima.

Sanja Dragić
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Jer što je veći izazov to su veći pregledi i reakcije ljudi, a možda i neka “instant” slava.

A česte su i povrede, koje na žalost nekada mogu biti čak i kobne.

Prema video snimcima koji se masovno šire na toj društvenoj platformi, riječ je o izazovu u kojem se dvoje djece uhvati unakrsno rukama, a treće dijete im skoči na ruke, te ga oni, potom, bacaju u vazduh. U tom trenutku može da se desi da dijete padne na ruke ili podlaktice, što može dovesti do ozbiljnih povreda, a prema nezvaničnim informacijama do sada je više od 20 djece povrijeđeno na području BiH upravo zbog ovog famoznog izazova. U pitanju su uglavnom osnovci.

Na žalost, mladi nisu imuni na ove opasne igre, koje im pred brojnom publikom na toj društvenoj mreži omogućavaju “pet minuta” slave. Upravo u tome i leži najveća privlačnost opasnostima kojima se djeca izlažu. Mladi slijepo prate “masu” koja im nalaže da je nešto u tom trenutku “in” i popularno, često ne razmišljajući da li je to što rade zapravo ispravno i kakve su moguće posljedice.

Pročitajte još

Jer, dječiji mozak je kao sunđer, upija i dobre i loše stvari koje dolaze sa strane. I zbog toga je potrebno raditi na prevenciji.

Roditelji bi trebalo više da se bave svojom djecom, da otvoreno razgovaraju sa njima o mogućim opasnostima koje “vrebaju” na TikToku. Većina roditelja danas možda i nije svjesna kakvi se sve sadržaji plasiraju mladima, šta njihova djeca gledaju i rade. Djeci ne bi trebalo dozvoliti potpunu slobodu da rade šta hoće i potreban je neki vid kontrole.

Budući da ovo postaje jedan veliki društveni problem, pored samih roditelja potrebno je uključiti i škole kako bi se kroz rad s djecom radilo na prevenciji ili sprečavanju ovakvih događaja. Jer, ne bi trebalo prvo nešto loše da izađe u javnost, pa tek onda da se reaguje i počne s djelovanjem.

Kao što bi društvene mreže trebale raditi na otklanjanju štetnih sadržaja, tako bi i roditelji, nastavnici, pa čak i društvo u cjelini trebalo podsticati odgovornost kod mladih, da bi imali što bezbjedniju i zdraviju budućnost.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu