Kolumne

Suština prevare

Gotovo trećina poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske je u predizbornom periodu ove godine bila i dio uprava javnih ustanova i preduzeća.

Suština prevare
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nakon što je Goran Selak (SPS) dobio šut kartu poslije izbora, sada su 22 poslanika u upravama u javnom sektoru, a 13 njih u upravama javnih preduzeća.

Onaj ko nas ne zna, prvo bi mogao da pomisli da smo izabrali najbolje od najboljih da u naše ime donose zakone i da odlučuju o javnim resursima. Međutim, dovoljno je samo pogledati jedno skupštinsko zasjedanje i sve će mu se samo reći.

Onda će sasvim biti jasno i zbog čega prirodni monopolisti, organizovani kao javna preduzeća, ni solidni profit ne mogu da ostvare.

Pročitajte još

Pa, jedna grupica poslanika, tačnije Selakova četvorka koja se otcijepila od SP i Đokća, dobila je u veoma rekordnom roku dvije direktorske pozicije u javnom sektoru uz jedno postojeće. Od četiri poslanika tri su bili direktori u javnom sektoru. Četvrti je privatnik koji je baš fino sarađivao sa javnim preduzećima. Treba li još nešto reći za ovaj nezapamćen slučaj raketnog lansiranja grupe poslanika? Znamo svi kako se završilo.

Dalje, red stručnjaka poslanika koji su rukovodioci javnih preduzeća već godinama. Kad ih vidiš ne znaš ni šta ni koga predstavljaju. Nema gdje ih nema. Čast izuzecima.

Niko nema iluziju da će javna preduzeća biti bez kontrole politike. To je i nemoguće, država i treba da kontroliše rad i da postavlja upravu. Ali, ljude koji će da rade po standardima i pridonose. Uopšte nije sporno političko imenovanje, već upravljanje javnim preduzećima koja su u dubiozama.

Suština prevare dovedena je, ipak, do prepoznavanja. Sada je stvar u tome šta hoćemo, a, između ostalog, za dvije godine su i parlamentarni izbori.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu