Društvo

"Svaka koja zatrudni ode na bolovanje već u drugom mjesecu" Poslodavci tvrde da 10 do 12% zaposlenih odsustvuje s posla, a evo na koje ZLOUPOTREBE SUMNJAJU

Na bolovanju su najčešće radnici zaposleni u Finskoj (14,8 odsto), zatim u Francuskoj (14,7 odsto) i Švedskoj (14,6 odsto).

trudnica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U zemljama članicama Evropske unije najmanje s posla odsustvuju u Rumuniji (2,4 odsto), Bugarskoj (3 odsto) i Grčkoj (4,8 odsto).

Po posljednjim podacima Evrostata, prosjek zaposlenih u Evropskoj uniji koji su bili na bolovanju iznosi 9,8 odsto. Hrvatska je ispod tog prosjeka jer je njihovih devet odsto radne snage odsustvovalo s posla.

Agencija za statistiku BiH i entitetski zavodi za statistiku ne objavljuju ovakve podatke, ali je Srpskainfo pitala poslodavce i Fond zdravstvenog osiguranja za broj radnika koji su na bolovanju.

– Ne vodi se precizna evidencija, ali je pouzdan podatak da u svakoj firmi u Republici Srpskoj, svakog mjeseca, na bolovanju bude 10-12 zaposlenih – kaže za Srpskainfo Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

On tvrdi da je takvo stanje i u njegovoj firmi. – U mojoj firmi se jedna radnica drugi dan od zaposlenja porezala na prst i zbog toga je bila šest mjeseci na bolovanju. Radila dva dana, a primala šest mjeseci platu – dodaje Trivić.

Osim toga, kako kaže, „svaka radnica koja ostane trudna ide na bolovanje odmah u drugom mjesecu trudnoće“. – Država isplaćuje njihove plate, ali ja samo postavljam pitanje da li je normalno da svaka ide odmah na bolovanje – navodi Trivić.

Na našu konstataciju da takav slučaj nije kod svih poslodavaca i da zaista ima dosta primjera da trudnice rade do devetog mjeseca trudnoće, on kaže da je u njegovoj firmi nema takvih primjera.

Pročitajte još

Po njegovim riječima, poslodavci sumnjaju da „neki ljekari otvaraju lažna bolovanja“. – Otvore lažno bolovanje i odu u inostranstvo na probni rad. Znam da su dvojica nedavno dali otkaz poslije bolovanja i otišli da rade u inostranostvo – navodi Trivić.

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS kažu da ne vode evidenciju o broju radnika koji koriste bolovanje, već „slučajeve bolovanja“.

– U prosjeku mjesečno, u ovoj godini, zabilježeno je oko 17.000 slučajeva bolovanja. Napominjemo da jedan slučaj ne znači jedan radnik, jer radnik, primjera radi, može u toku mjeseca da otvori bolovanje i dva puta što se evidentira kao 2 slučaja bolovanja  – objašnjavaju u Fondu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu