Društvo

Svako godišnje baci 83 kilograma hrane: Srbija po dobročinstvu na 48. mjestu u svijetu

Četvrti Nacionalni dan davanja - obilježen u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu kroz kampanju "Spasimo hranu, spasimo humanost" - ove godine ima cilj da poveća svijest građana o bacanju i nedovoljnim donacijama hrane.

Pečenje na trpezi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Srbija je za 10 godina skočila na 48. mesto po dobročinstvu i nalazi se među 10 zemalja sa najvećim napretkom, prenosi Blic.

A kako pokazuje izvještaj Programa Ujedinjenih nacija za zastitu zivotne sredine – UNEP, svaki građanin Srbije za godinu dana baci 83 kilograma hrane, što je 726.196 tona godišnje!

U godini prije pandemije 480.000 građana nije moglo da zadovolji osnovne životne potrebe. To bi, ocjenjuju u Srpskom filantropskom forumu moglo da se promijeni i tako što bi kompanije koje proizvode hranu povećale donacije a one koje to ne čine počele da daruju.

– Kako bi se ovo sve podstaklo, Koalicija za dobročinstvo je sa mnogim partnerima već predlagala da se, po ugledu na Evropsku uniju, ukine plaćanje PDV-a na donaciju hrane – rekao je Veran Matić, izvršni direktor Srpskog filantropskog foruma.

Glad tokom pandemije ne zaobilazi ni najrazvijenije zemlje. Američki ambasador podsjeća na hiljade svojih sunarodnika koji su prošle godine čekali u redovima da dobiju pomoć u hrani za praznike. Tada se kaže vidjelo i da u Americi postoji razvijen filantropski sistem.

– Ovakav sistem je omogućio da se na povećanu potrebu za pomoći u vrijeme pandmeije brzo odreaguje. Kad je riječ u Srbiji ponosan sam što je Vlada SAD postala parnter Koalicije za davanje u ovoj važnoj inicijativi da se manje hrane baca i da bude lakše pokloniti je – naveo je Entoni Godfri, ambasador SAD u Srbiji.

Obilježavanje Nacionalnog davanja, smatra ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčeviću, ukazuje da smo kao društvo postali svesni značaja solidarnosti i međusobne pomoći.

– Mudri i iskusni ljudi su rekli da nam život pruža onoliko koliko smo mi spremni da pružimo drugima i da je bogat samo onaj čovjek koji može i želi da pomogne drugima. Upravo na tim principima stvaramo jedno bolje, humano i solidarno društvo – rekla je Kisić Tepavčevićeva.

Donatorima, korporacijama, medijskim kućama i drugim partnerima uručene su zahvalnice za promociju filantropije i učešće u kampanji donacije hrane. Nacionalni dan davanja je prvi put obilježen 9. oktobra 2018. godine na dan rođenja velikog srpskog naučnika i filantropa Mihajla Pupina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu