Društvo

SVE BOLJI POLOŽAJ ROMA Riješeno liječenje i školovanje, ali je malo stanova

Osjetan je napredak statusa Roma u Republici Srpskoj, prvenstveno u oblasti zdravstvene zaštite i školovanja, ali to ne prate programi stambenog zbrinjavanja i zapošljavanja.

SVE BOLJI POLOŽAJ ROMA Riješeno liječenje i školovanje, ali je malo stanova
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je konstatovano na svečanosti povodom 8. aprila, Svjetskog dana Roma, koju je u Gradiški organizovao Savez romskih organizacija Republike Srpske sa sjedištem u ovom gradu.

Naglašeno je takođe da problematika stambenog zbrinjavanja nije bitnije poboljšana ni nakon više realizovanih programa izgradnje ili adaptacije romskih kuća finansiranih od strane republičkih, državnih i međunarodnih izvora.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

U prethodnih pet godina u Republici Srpskoj, gdje živi 40.000 Roma, izgrađeno je ili adaptirano 750 kuća. U najvećoj mjeri ove poslove finasiralo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH. Ipak, to nije dovoljno za velike potrebe naše zajednice, mada smo veoma zahvalni svima koji nam pomažu – kaže Aleksandar Mašić, predsjednik Saveza Roma Republike Srpske u čijem članstvu je 16 gradskih i opštinskih udruženja.

Najbrojnija su u Bijeljini, Brčkom, Tesliću, Doboju, Prijedoru, Banjaluci i Gradiški. Mašić napominje da nisu zadovoljni ni zapošljavanjem, ali hvali proces zdravstvene zaštite i školovanja.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Svi Romi u Republici Srpskoj su zdravstveno osigurani, po čemu Srpska prednjači u poređenju s Federacijom BiH. Takođe je sve manje nepismenih Roma, naša djeca se školuju u osnovnim i srednjim školama, a sve češće na fakultetima. Imamo besplatne udžbenike, a u pojedinim sredinama, zavisno od saradnje s lokalnim vlastima, i druge vidove pomoći za učenike i studente – naglašava Mašić.

Ramo Salešević, potpredsjednik Saveza udruženja Roma RS i predsjednik gradskog udruženja Prijedor, ističe da redovno odlazi u romske porodice i insistira kod roditelja da djeca moraju da pohađaju školu i da se obrazuju.

– Ne smiju danas Romi da budu neobrazovani. To je za nas veoma važno pitanje. I kada završe osnovno obrazovanje moraju dalje, u srednju školu i na fakultet. Svjesni smo da bez školovanja ne mogu mnogo postići – ističe Selešević.

Organizovanje na lokalnom, republičkom ili državnom nivou, čelnici romskih udruženja smatraju veoma važnim. Zato su u njihovom Savezu, koji na nivou Republike Srpske djeluje dvije decenije, odlučni da nastave praksu efikasnijeg organizovanja u sredinama gdje žive Romi. U proceduri je formiranje opštinskih udruženja u Kostajnici, Kozarskoj Dubici, Brodu i još nekim mjestima. U Savezu Roma Republike Srpske navode Gradišku kao pozitivan primjer na planu zapošljavanja.

– U javnim ustanovama i prduzećima zaposleno je više od 50 Roma. Najbrojniji su u KP „Vodovod“ i „Gradskoj čistoći“ te Domu zdravlja, Bolnici, Policijskoj upravi, u školama. Osim toga, Romi su zaposleni i u  privatnim preduzećima iz sektora drvne i metalske industrije, prerade plastike, u poljoprivrednoj djelatnosti – rekao je Mašić na svečanosti u Gradiški obrativši se donatorima i predstavnicima lokalnih i vlasti RS i BiH.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

U Gradiški se ove godine gradska uprava u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbeglice BiH obavezala  na izgradnju i adaptaciju po jedne kuće za romske porodice. U ovu svrhu obezbijeđeno je 53.400 KM.

Po dobrim rezultatima u oblasti stambenog zbrinjavanja, osim Gradiške gdje živi 1700 Roma,  Aleksandar Mašić izdvaja Bijeljinu i Modriču. U najvećem semberskom gradu sa 2.500 Roma, kaže naš sagovornik, svake godine grade ili obnavljaju prosječno desetak romskih kuća, a u Modriči ove godine biće adaptirano šest te izgrađena jedna kuća za romske porodice.

Počast stradalima u Donjoj Gradini

Savez udruženja Roma RS je povodom Svjetskog Dana Roma posjetio Donju Gradinu, mjesto gde su ustaše u Drugom svjetskom ratu likvidirale 40.000 njihovih sunarodnjaka.

Položeni su vijenci i cvijeće te ukazano na važnost stalnog podsjećanja na ovaj zločin kako se on u budućnosti ne bi ponavljao.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu