Biznis

“SVE IŠLO NA RIJEČ I DOGOVOR” Kratka poruka gazde koji je radnicima KRIŠOM PODIJELIO OTKAZE

Danas smo se čuli s gazdom. Rekao je da će nam se javiti do idućeg petka i saopštiti više detalja i da će se tada znati šta će biti sa fabrikom i radnicima – kaže za Blic Irena Tenodi, predsjednica sindikata u subotičkoj fabrici „Leonardo“ u kojoj je 60 radnika dobilo otkaz, a da to nisu ni znali.

“SVE IŠLO NA RIJEČ I DOGOVOR” Kratka poruka gazde koji je radnicima KRIŠOM PODIJELIO OTKAZE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tenodi kaže da gazda i dalje tvrdi da želi da nastavi proizvodnju i da ne planira da zatvara fabriku. Ona je jedna od radnica koja je sa kolegama sasvim slučajno saznala da ih je vlasnik fabrike krišom sve odjavio!

Kada je jedna radnica od ukupno 60 zatražila ljekarsku pomoć odbijena je uz objašnjenje da njena zdravstvena knjižica nije ovjerena. Tada smo počeli da se raspitujemo i došli smo do istine koja je bila poražavajuća i zastrašujuća: svi smo bili odjavljeni 5. juna, a da nam to nije javljeno – kaže Tenodi koja je u subotičkoj fabrici obuće radila dvije godine.

Sagovornica Blic kaže da su znali za probleme u matičnoj firmi u Italiji i da su mogli da očekuju otkaze, ali da su bili šokirani načinom na koji se sve dogodilo.

– Potpuno je sve urađeno drugačije nego što smo mogli da očekujemo i mimo zakona. Od 6. juna mi smo tehnološki višak, skinuti smo sa RFZO i PIO. Ne znamo šta dalje. Trebalo je da dobijemo otpremnine, ali niti smo potpisali bilo kakvo rješenje, niti ništa – kaže Tenodi. Radnici „Leonarda“ su dobili zaradu za mart, ali putni trošak ne i to je ujedno posljednja zarada koju su primili. Od marta i aprila, pojedinci su bili na prinudnom odmoru.

– Pokušaćemo razgovorom da dođemo do rješenja i do isplata svih dugovanja i zarada. Imamo zakonski rok od 60 dana na žalbu. Vlasnik je obavezan da 30 dana nakon davanja otkaza isplati zaostale zarade. Ukoliko to ne ispoštuje podnijećemo tužbe – kaže Tenodi. Tenodi kaže da ih je iznenadilo što nisu dobili obavještenje o otkazima.

– Nedopustivo je da žena koja je radila više od 10 godina ode u bolnicu i da joj kažu da ne mogu da je prime zbog zdravstvene knjižice. Prvo je trebalo da nam isplati otpremnine, pa onda da nam izda rješenje o tehnološkom višku i na kraju da nas odjavi. A on nas je prvo odjavio. Rješenje još nisam dobila da bih mogla da odem na biro i da se prijavim – kaže Tenodi.

“Rekao nam je da nema para”

Posljednjih šest meseci opisuje tako što kaže da je „sve išlo na riječ i dogovor“. Gazda ih je obavijestio da nema para.

– Ponuđene su nam opcije, da se odreknemo otpremnine da bi se vratili nazad u fabriku. Neke ženice su to i potpisale, ali većina nije. Ako u oktobru pokrene proizvodnju ne znam koji broj žena bi tu i ostao. S druge strane, ima žena koje imaju preko 60 godina, ko će njih sada zaposliti – kaže Tenodi. Sve do januara 2020. godine zarade u Leonardu su bile redovne.

– U januaru smo prvi put osjetili da je nešto poljuljano. Januarska plata nam je isplaćena u tri dijela. Najavili su da će kasniti februarska plata i od marta smo očekivali stabilizaciju. Međutim, kako je krenula situacija sa koronom sve se poremetilo – kaže Irena Tenodi. Radnici računaju da im vlasnik duguje ukupno 100.000 evra i u tom iznosu su zarade od aprila, putni troškovi, minuli rad, otpremnine koj iznose 10.000 dinara po godini radnog staža.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu