Biznis

SVE NAS VIŠE RADI NOĆU I VIKENDOM U zemljama Evropske unije potpuno drugačija situacija

Mada je srpskim Zakonom o radu predviđeno da radna nedjelja traje 40 radnih sati, što bi značilo pet dana po osam sati rada, mnogi zaposleni u privatnom sektoru, a i u dijelu javnog, rade i vikendom. Da je to tako, pokazuju i podaci Evrostata o radu vikendom u evropskim državama.

SVE NAS VIŠE RADI NOĆU I VIKENDOM U zemljama Evropske unije potpuno drugačija situacija
FOTO: PROFIMEDIA

Po tim podacima, od 2010. godine do prošle godine broj zaposlenih koji rade i subotom smanjen je sa 26,4 odsto na 25,4. U isto vrijeme, u Srbiji je došlo do povećanja udjela radnika koji rade subotom, i to sa 38,8 odsto na 40,5.

Po analizi ekonomiste Miroslava Zdravkovića, prošlogodišnji udio muškaraca u Srbiji koji su radili subotom je 49,3 odsto, a žena 36,5.

Veći udio zaposlenih koji rade i subotom imaju Crna Gora, Turska, Sjeverna Makedonija i Grčka, a veći udio žena koje rade tim danom imaju Turska, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.

Mnogi rade i nedjeljom, te je čak i u EU udio zaposlenih koji rade posljednjim danom u nedjelji porastao za 0,5 odsto u proteklih osam godina. U Srbiji je ipak udio zaposlenih koji moraju da rade nedjeljom povećan sa nevjerovatnih 20,6 na 24,2 odsto u istom periodu.

Zdravković ističe da je u Srbiji netipično radno vrijeme, a to je rad vikendom, večernji i noćni rad, lani imalo 59,5 odsto od ukupnog broja zaposlenih.

Veći udio imale su samo Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Turska. Netipična zaposlenost u EU lane je iznosila 37,4 odsto i neznatno je manja nego 2011. godine kada je bila 39,1 odsto. U Srbiji je ona smanjena sa 62,2 na 59,5 odsto.

Za osam godina, od 2010. do 2018, u Srbiji je udio zaposlenih koji rade noću povećan sa 7,5 odsto, a ta 2,1 procenta rasta najveći su rast u Evropi. Na ovoj listi, iza Srbije su Kipar, Italija i Grčka, sa rastom od 1,8, 1 i 0,6 odsto.

(Dnevnik)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu