Magazin

SVE SE PROMIJENILO Ovo je nedopustivo u današnjem vremenu na aplikacijama za upoznavanje

Generacija Z (rođeni od 1997. do 2012.) postavila je nova pravila onlajn upoznavanja.

SVE SE PROMIJENILO Ovo je nedopustivo u današnjem vremenu na aplikacijama za upoznavanje
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

 Na aplikacijama za upoznaavnje više nije poželjno biti iskren i otvoren sve što izgleda previše ozbiljno ili emotivno brzo postaje “krindž”. Umjesto iskrenosti, profili su danas puni ironije i humora, a pokazivanje stvarnih osjećaja često se izbjegava pod svaku cijenu.

Najveći grijeh je pokazati iskrenost

Stariji milenijalci (rođeni od 1981. do 1996.) koji su nakratko ponovno ušli u svijet izlazaka primjećuju da su aplikacije za upoznavanje danas istovremeno previše stimulirajuće, a emotivo prazne. No verzija generacije Z još je zahtjevnija – najveći grijeh sada je pokazati iskrenost. Iskrene biografije, ozbiljni odgovori na pitanja i fotografije bez samoironije danas su krindž, odnosno društveno neprihvatljivi.

Psihologinja Džordan Mejsel, koja radi sa studentima i mladima u dvadesetima, kaže da generacija Z ima dubok otpor prema ranjivosti.

Pročitajte još

 – Mnogo je ranjivije prikazati se onakvima kakvi stvarno jesmo – rekla je za Wired.

– Ako se ne otkriješ, ne mogu te ni povrijediti. Zato su profili puni ironije, apsurdnih opisa i nejasnih odgovora. Humor služi kao štit jer ništa ne poziva na ismijavanje kao iskreno pokazivanje osjećaja.

Lila Gudvil (25) priznaje da je krindž često razlog za odbacivanje potencijalnih partnera – iako joj nije drago što tako reagiuje.

– U stvarnom životu sviđaju mi se pomalo štreberski dečki, ali na aplikacijama moj ukus se potpuno iskrivi. Ljudi odbijaju druge samo zato što im se nešto učini neugodno – rekla je, prenosi index.hr.

Šta je sve krindž na dejting aplikacijama?

Gotovo sve što pokazuje trud: držanje ribe na slici, sviranje gitare, pisanje igre “dvije istine i jedna laž”, spominjanje putovanja ili objavljivanje selfija iz teretane bez ironije. Spisak “cvenih zastava je sve je duži – i sve više uključuje sasvim obična ponašanja.

Iako Gen Z naizgled njeguje sličan osjećaj distance kao milenijalci, razlika je velika: manje je sarkazma, a više samoočuvanja. Đovani Volfram (25) kaže da ga ozbiljni odgovori milenijalaca na aplikacijama doslovno “zgražavaju”. “Pišu dva odlomka o svemu što vole”, rekao je. “To mi je totalno zbunjujuće.”

Psihologinja Mejsel ovu alergiju na ranjivost vidi kao dio šireg društvenog trenda.

-Danas je moderno biti ciničan, pesimističan i razmišljati kao da se približava kraj svijeta – kaže. “Iskrena ranjivost sušta je suprotnost toj slici.”

No takvo ponašanje nosi i svoju cijenu. Mejsel kaže da joj mnogi mladi dolaze osjećajući duboku usamljenost, a ne znaju točno objasniti zašto. Sa vremenom postane jasno: strah od pokazivanja stvarnih osjećaja drži ih emotivno udaljenima od drugih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu