Društvo

Sve više djece ne može bez telefona: Najmlađi internet zavisnici imaju dvije godine

Međunarodni dan interneta, globalne mreže koja je izmijenila način života i komunikacije obiljeležava se danas.

Sve više djece ne može bez telefona: Najmlađi internet zavisnici imaju dvije godine
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Teško da možemo zamisliti jedan dan a da ne upalimo TV ili ne bacimo pogled na telefon, jednostavno život u 21. veku nam je nametnuo da je korištenje pametnih telefona i interneta svakodnevnica, ali šta kada se u tome pretjera?!

“Skrin dipendensi” odnosno “zavisnost od ekrana” je poblem današnjice koja ne samo da utiče na život djece, već i na svakodnevne aktivnosti odraslih osoba.

Zavisnost od moderne tehnologije na mozak utiče kao bilo koji problem sa alkoholom ili drogom i može razviti promjene u vidu bezvoljnosti, depresije, problema sa organizacijom, planiranjem i postavljanjem prioriteta. Dioo mozga koji je odgovoran za empatiju i saosećanje sa drugima takođe može da bude pod uticajem ove zavisnosti.

Savremeni čovjek je postao zavisan od tehnologije, ali je najveći problem kada se to dogodi sa djecom. Zato je potrebno djeci ograničavati pristup svakoj vrsti tehnologije poput telefona, kompjutera, tableta i drugih.

Zavisnosti kod djece

–  Zavisnot od mobilnog telefona najviše brine roditelje koji na terapiju dolaze sa djecom. Odrasli često nisu svjesni da su i oni sami zavisni. Svakako da su djeca visoko rizična grupa zbog toga što imaju mnogo više slobodnog vremena a to vrijeme rado provode na telefonu, pogotovo u periodu pandemije kada se ova zavisnost eksponencijalno duplirala.

Pročitajte još

Kada neko ponašanje postaje zavisničko – jeste zapravo onda kada sputava normalno svakodnevno funkcionisanje – objašanjava za Informer.rs psiholog i psihoterapeut Jovana Jovanović.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku 98,4 odsto građana koristi TV, dok 94,6 odsto koristi mobilni telefon. Personalni računar poseduje 76,7 dok se laptopom služi 53,9 odsto ljudi. Reč je o domaćinstvima, ne o firmama.

Naučnici su sproveli istraživanje koje je pokazalo da je 66 odsto ukupnog broja ispitanika, veoma uznemireno na pomisao da izgubi svoj telefon. Taj procenat je kod mladih između 18 i 24 godine čak i veći i iznosi 76 odsto.

Pojavom pametnih telefona i povezivanjem na razne društvene mreže želimo da stalno budemo u toku i da smo non-stop u kontaktu sa prijateljima. Ovo je dodatno pogoršalo situaciju i često se ljudi nađu u panici ukoliko ostanu bez telefona ili ga zaborave kod kuće.

Nomofobija ili “no mobile phobia” zavisnost od korištenja moblnih telefona

Istraživanja tvrde da 53 odsto korisnika mobilnih telefona pate od nomofobije. Nomofobija se izražava u vidu od panike gubljenja telefona ili strah da nomofobičari dan provedu bez mobilnog telefona.

Preterana upotreba mobilnih telefona postaje ozbiljna opasnost za djecu, jer sve veći broj mališana pokazuje sklonost ka mobilnim aparatima koji im zamjenjuju igru sa drugarima.

Psiholog Jovana Jovanović objašnjava kako da prepoznate kada je korišćenje mobilnog telefona kod djece prešlo granicu i postalo ozbiljna pretnja po njihovo mentalno zdravlje.

– Kada su djeca u pitanju previše provođenja vremena na telefonu i te kako ometa svakodnevno funkcionisanje – djeca imaju slabiju koncentraciju, noću ne spavaju često ne odlaze u školu ili se ne pojavljuju na online nastavi zato što su celu noć gledali u telefon. Nastavnici se često žale da deca koriste telefone na času i zbog toga ne prate nastavu kako treba.

Sve to utiče na odrastanje i formiranje mozga i načina razmisljanja jednog deteta i očigledno je da deca danas potpuno drugačije odrastaju nego nekoliko decenija ranije – ističe Jovanović.

Da li patite od nomofobije? Ovo su znaci koji ukazuju na to:

– Nikad ne možete isključiti telefon.

– Opsesivno provjeravate poruke, propuštene pozive i imejlove.

– Stalno punite bateriju da vas slučajno ne bi izdala.

– Nikad ne odlazite do toaleta bez mobilnog telefona.

Rješenje za zavisnost od mobilnog telefona jeste ograničiti vrijeme provedeno na telefonu. Sa druge strane razgovarati sa dijetetom o svemu sto mu drži paznju na telefonu – nekad su to zabavni sadržaji ali svaki roditelj treba da ima na umu i to da na internetu vrebaju različite opasnosti i da i sam roditelj treba da ima iskren odnos i odnos pun povjerenja sa dijetetom – kaže psiholog.

Najmlađi zavisnici imaju dvije godine

– Najmlađa zavisna djeca imaju dvije godine i zavisna su uglavnom od gledanja crtanih filmova na tabletima. Prilikom oduzimanja tableta ili telefona dijete dobija napad besa, baca se po podu čupa kosu, plače danima, baca stvari, protestuje na razne načine.

– Proces odvikavanja uspostavlja se stvaranjem novih navika. Nije dovoljno dijetetu samo oduzeti nešto – potrebno je pružiti mu novu naviku, i to je ono gdje roditelji griješe – jer oduzmu dijetetu naviku ali tu ostane praznina pa se djeca vrlo brzo vraćaju na staro. Uspostavljanje zdravih navika je jako važno kada se prestaje sa nezdravim navikama bez obzira na uzrast deteta – zaključuje Jovana Jovanović, prenosi Informer.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu