Politika

"Svega ima, ali nema ono što je najvažnije" Profesor Blagojević žestoko kritikovao najnoviji IZVJEŠTAJ SRPSKE Savjetu bezbjednosti UN

Trideseti izvještaj Srpske Savjetu bezbjednosti UN po trideseti put nigdje nijednom riječju ne navodi ono što jasno piše u Povelji UN niti su i na jednom mjestu napisane riječi Povelje UN koje su od ključne važnosti u borbi za deprotektorizaciju BiH.

Milan Blagojević
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To za Srpskainfo kaže profesor ustavnog prava, Milan Blagojević, komentarišući izvještaj koji je Republika Srpska poslala u Njujork.

Zato se, kaže Blagojević, s razlogom trebamo zapitati zašto se tako postupa, u čijem je to interesu i da li je Republika Srpska, njena vlast, zaista zainteresovana za okončanje diktature OHR i protivpravnog i nelegitimnog Kristijana Šmita.

Jalovo ponavljanje

– Naime, u najnovijem izvještaju Srpske SB UN ima svega – od pravno jalovog ponavljanja da je neki njemački novinar u svom članku napisao da “kolonijalistička struktura kao što je Kancelarija OHR nema mjesta u modernoj Evropi” (tačka 61 Izvještaja), pa do toga da Šmit svojim “diktatorskim ovlašćenjima drsko krši svoj pravni mandat” (tačka 73. Izvještaja), čime je onaj ko je ovo pisao, namjerno ili ne, Šmitu priznao da ima pravni mandat, iako nema niti može imati ikakav mandat, a kamoli pravni mandat u BiH, jer nije imenovan odgovarajućom rezolucijom SB UN, kako propisuje Aneks 10 Dejtonskog sporazuma – kaže Blagojević.

Dakle, dodaje on, svega ima u ovom izvještaju Republike Srpske, ali po trideseti put nema onoga što je najvažnije, a to je Povelja UN.

Pročitajte još

– Ne htjedoše pisci ovog izvještaja iz Republike Srpske ni ovaj put da kažu Savjetu bezbjednosti da je neformalna grupa država u decembru 1997. u Bonu usvojila zaključke, u stvari međusobni ugovor, o stavljanju BiH pod svoj protektorat, kojim te države upravljaju Bosnom i Hercegovinom pomoću OHR, čime je na najgrublji način povrijeđena Povelja UN. Jer, Povelja svojim članom 78 zabranjuje da se nad državom članicom UN, a to je i BiH, uspostavi protektorat u bilo kojoj njegovoj formi, pa i ovoj u vidu apsolutističke vladavine OHR, koji nam svoju volju nameće kao ustav i zakon i prijeti zatvorom ako se ne postupa po njegovoj volji – dodaje Blagojević.

Tužbe bez pravnog osnova

Prema njegovim riječima, Povelja to najstrože zabranjuje svima i svakome, jer u članu 78 i članu 2 propisuje da svaka država članica UN ima pravo da bude suverena, a tom pravu odgovara obaveza svih da se ni na koji način ne miješaju u unutrašnja pitanja država, a pogotovo im je zabranjeno da svoju volju nameću kao zakon toj državi.

Međunarodno pravo, nastavlja Blagojević, dosljedno tome propisuje da je ništavan svaki akt bilo koga, počevši od akata Savjeta bezbjednosti pa do akata bilo kojih država ili pojedinaca, kojima bi bili prekršeni navedeni članovi Povelje UN, jer su to imperativna načela međunarodnog prava od kojih nije dozvoljeno odstupanje za bilo koga i ni u bilo kojoj situaciji.

– Nažalost, sve ovo se uporno izbjegava napisati u izvještajima Republike Srpske, pa i u ovom tridesetom po redu. Umjesto, dakle, isticanja ovih ključnih stvari na jednom od najvažnijih mjesta u UN, ovdje u Republici Srpskoj bave se podnošenjem tužbi sudovima u Italiji i Njemačkoj protiv Kristijana Šmita, iako to nema pravnog osnova u zakonodavstvima tih država – zaključuje Blagojević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu