Svijet

Ispaljeni hici upozorenja: Sjevernokorejski vojnici prešli granicu sa Južnom Korejom

Severnokorejski vojnici nakratko su prešli vojnu demarkacionu liniju (MDL), saopštili su danas južnokorejski vojni zvaničnici.

Ispaljeni hici upozorenja: Sjevernokorejski vojnici prešli granicu sa Južnom Korejom
FOTO: JEON HEON-KYUN / POOL/EPA

Prema navodima zvaničnika, vojnici koji su u tom trenutku radili u zoni blizu granice prešli su MDL ka jugu, prenio je Jonhap.

Južnokorejska vojska je potom uputila upozoravajuće poruke i ispalila hice upozorenja, nakon čega su se sjevernokorejske trupe povukle na svoju stranu granice.

– Postupili smo u skladu sa propisanom procedurom, jer je došlo do kršenja sporazuma o primirju u demilitarizovanoj zoni – naveo je Združeni načelnik štabova.

Nije poznato koliko je sjevernokorejskih vojnika prešlo liniju niti da li su bili naoružani. Incident se dogodio usred izostanka sjevernokorejskog odgovora na južnokorejski prijedlog za održavanje vojnih razgovora kako bi se smanjio rizik od slučajnih sukoba duž granice.

Pročitajte još

Ministarstvo odbrane u Seulu je navelo da su učestala kršenja MDL-a verovatno povezana sa oštećenjem i gubitkom graničnih obilježja, koja su uglavnom bez nadzora još od 1973. godine.

Sjevernokorejske trupe prešle su granicu oko 10 puta od početka godine, uključujući incident iz oktobra kada su dvojica vojnika nakratko ušla na jug tokom potrage za osobom koja je prebjegla.