Društvo

SVJETSKI DAN VODA Sačuvati rijeku Unu i njena prirodna bogatstva

Proglašavanje područja rijeke Une područjem posebne namjene, kao vodnog resursa sa bogatom florom i faunom i jedinstenim sedrenim formacijama, trebalo bi da onemogući planiranu izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj koja se nalazi u neposrednoj blizini, rekao je portparol opštine Kostajnica Aleksandar Pašić.

SVJETSKI DAN VODA Sačuvati rijeku Unu i njena prirodna bogatstva
FOTO: SRNA

U posljednje vrijeme mnogo se priča o zaštiti ove rijeke. S tim u vezi Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske donijelo je rješenje o proglašenju prethodne zaštite područja rijeke Une koje obuhvata opštine Krupa na Uni, Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica – rekao je Pašić Srni, povodom Svjetskog dana voda – 22. marta.

On je naveo da su ovim dokumentom počele aktivnosti na valorizaciji, analizi stanja i uređenju priobalnog dijela rijeke Une, odnosno postupak proglašavanja ovog područja područjem posebne namjene.

Pašić je naglasio značaj rijeke Une kao vodnog resursa čije su veće lokalne pritoke Strigova, Tavija, Bubnjarica i Mekinja, istakavši da posebnost ove rijeke, osim bogate flore i faune, čine sedrene formacije nastale taloženjem krečnjaka koje predstavljaju rijetkost u Evropi i svijetu.

Govoreći o problemu otpadnih voda u otvorene kanale i vodotoke, Pašić je rekao da će ovo biti djelimično riješeno izgradnjom kanalizacije u Ulici Ranka Šipke, dodavši da je ove godine planirana i rekonstrukcija starog vodovoda u ovoj ulici, a zatim i u ulicama 2. maja, Ustaničkoj i Petra Pecije.

Pročitajte još

On je podsjetio da su opštinu Kostajnica posljednjih godina u nekoliko navrata plavili manji vodotoci, a najkritičniji je bio potok Tavija zbog čega se pristupilo njegovoj regulaciji.

– Projekat regulacije potoka Tavija je u završnoj fazi i ove godine očekujemo zvaničnu primopredaju. Trenutno je u toku i priprema dokumentacije za regulaciju potoka Bubnjarica koji plavi gornji dio opštine – rekao je Pašić.

On je dodao da dodatne slabosti u očuvanju i zaštiti voda predstavlja niska ekološka svijest građana, nepostojanje sistema za kontinuirano praćenje stanja u ovoj oblasti, nedostatak sredstava, strategija, studija i projekata za zaštitu životne sredine.

Milena Gavrilović referent u preduzeću “Komunalno Kostajnica” kaže da se gradski vodovod dužine oko 55 kilometara napaja sa izvorišta Mraovo polje koje obuhvata šest vrela i ima kapacitet da snabdijeva vodom cijelu opštinu.

– Na vodovodnu mrežu je trenutno priključeno 1.473 domaćinstava i 120 privrednih subjekata, a pokrivenost uslugom vodosnabdijevanja sa gradske vodovodne mreže je 80 odsto, dok preostalih 20 odsto stanovništva koristi privatna izvorišta. Ovaj procenat će biti i veći jer je u toku gradnja vodovoda Tavija-Gornja Slabinja – navela je Gavrilovićeva.

Prema njenim riječima, u Kostajnici nije izgrađeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i one se uglavnom ispuštaju direktno u vodotoke.

– Kanalizacioni sistem, čija je gradnja počela 1967. godine, je kombinovani sistem odvođenja fekalnih voda i površinskih voda i padavina. Tako imamo problem ispuštanja otpadnih voda u otvorene kanale i vodotoke – kaže Gavrilovićeva.

Prema podacima Javnog preduzeća “Vode Srpske”, ukupna dužina vodotoka na području ove lokalne zajednice iznosi 40,1 kilomatar, od čega se 15,6 kilometara odnosi na rijeku Unu.

Svjetski dan voda – 22. mart, ove godine se obilježava pod motom “Voda za sve” s ciljem da se ukaže na činjenicu da više od dvije milijarde ljudi na svijetu još nema pristup dovoljnim količinama sigurne i čiste vodu za piće, što je proglašeno kao ljudsko pravo od velike važnosti za potpuno uživanje drugih ljudskih prava.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu