Rezultati, koje je objavio Centar za istraživanje dobrobiti Univerziteta Oksford u saradnji sa Gallup-om, pokazuju da su određene zemlje ponovo na vrhu liste, dok su neke izgubile pozicije.
Finska opet na prvom mjestu
Finska je i ove godine zadržala svoju titulu najsrećnije zemlje na svijetu, već osmu godinu zaredom. Ova nordijska država prednjači zahvaljujući jakom socijalnom sistemu, kvalitetnom obrazovanju i univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti. Iako njen BDP po glavi stanovnika nije najviši, faktori poput niske nejednakosti i visoke društvene sigurnosti doprinose osećaju blagostanja njenih građana.
Ko su vodeće zemlje?
Uz Finsku, u vrhu liste su i druge skandinavske zemlje – Danska, Island i Švedska, dok Holandija zaokružuje prvih pet. Zanimljivo je da su se u prvih deset našle i zemlje poput Kostarike, Izraela i Meksika, koje se nalaze van evropskog kontinenta. Njihov uspjeh se pripisuje snažnom osećaju zajedništva i kulturnim vrednostima koje promovišu dobrobit pojedinca.
Kako stoje ostale zemlje?
Sjedinjene Američke Države su nastavile trend pada u rangiranju, zauzevši 24. mesto. Ova pozicija odražava dugogodišnji trend smanjenja subjektivnog osećaja sreće među Amerikancima. S druge strane, na dnu liste se nalazi Avganistan, sa najnižim rezultatom, što ukazuje na ozbiljne izazove s kojima se suočavaju njegovi stanovnici.
Šta utiče na osjećaj sreće?
Prema istraživanju, sreću u nekoj zemlji ne određuje samo ekonomska moć, već i kvalitet društvenih institucija, sloboda, odsustvo korupcije i socijalna podrška. Zemlje s višim standardom života, ali i jakim osjećajem zajedništva, pokazuju da materijalno blagostanje nije jedini ključ za sreću.
Ovogodišnji izveštaj potvrđuje da su društvena stabilnost, ekonomska sigurnost i međuljudski odnosi od suštinskog značaja za osećaj zadovoljstva životom.
Možda bi druge nacije mogle nešto da nauče iz primera ovih najsrećnijih zemalja i primene slične modele u svojim društvima, prenosi B92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu