
SVE VIŠE DIJABETESA KOD NAJMLAĐIH Srpska u rangu srednje rizičnih zemalja
Republika Srpska je posljednjih godina u rangu zamalja sa srednjim rizikom za obolijevanja od dijabetesa kod djece, sa 11 hiljada oboljelih na stotinu hiljada djece.

Republika Srpska je posljednjih godina u rangu zamalja sa srednjim rizikom za obolijevanja od dijabetesa kod djece, sa 11 hiljada oboljelih na stotinu hiljada djece.

U Srbiji od dijabetesa boluje oko 750.000 ljudi, odnosno gotovo svaki deseti stanovnik ove zemlje, saopšteno je iz Udruženja za dijabetes Srbije.

Udruženje dijabetičara “Dijabeta” iz Doboja u saradnji sa Gradskom upravom poziva roditelje djece i omladine mlađe od 18 godina, oboljele od dijabetesa tip jedan sa područja ovog grada, da se registruju radi uvida u broj djece koja boluju od ove bolesti i planiranja podrške djeci i roditeljima.

Udruženje endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske pokrenulo je akciju namijenjenu ljudima koje žive sa šećernom bolešću u Srpskoj, kako bi u ovo krizno vrijeme mogli da dobiju prijeko potrebne savjete ljekara.

Više evropskih zemalja zabranilo je izvoz insulina strahujući da će pandemija Covid-19 izazvati nestašicu ovog lijeka vitalnog za milione dijabetičara. Čelnici farmaceutske industrije taj strah smatraju neosnovanim.

Srbija je u petoj nedelji epidemije koja je do sada odnijela 44 života, a zaraženo je gotovo 1.624 ljudi.

Na području Bijeljine, Ugljevika, Lopara, Pelagićeva i Donjeg Žabara registrovano je oko 10.000 dijabetičara, od čega je 2.400 na insulinskoj terapiji. Ova hronična bolest zahtijeva doživotnu medicinsku brigu, samokontrolu i stalnu edukaciju pacijenata da bi se držala pod kontrolom i spriječile komplikacije.

Ukoliko Vlada Federacije Bosne i Hercegovine svim oboljelim od dijabetesa tip 1 ne omogući besplatno dobijanje senzora za konstantno mjerenje nivoa glukoze u krvi, oboljeli iz Tuzle, Mostara i Sarajeva organizovaće protest u Sarajevu.

Po njenim rečima, ključni napredak u liječenju ove djece postignut je uvođenjem kontinuiranog monitoringa glikemije, a kasnije uvođenjem insulinskih pumpi, kao najmodernijeg vida insulinske terapije.

Udruženje dijabetičara Trebinje danas je povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa organizovalo kros ulicama Trebinja u kome su učestvovali učenici osnovnih i srednjih škola i građani.

Djeca oboljela od dijabetesa u Srpskoj i ove godine će simbolično obilježiti 14. novembar, Svjetski dan borbe protiv dijabetesa, koji se ove godine obilježava pod motom “Porodica i dijabetes”.

Udruženje dijabetičara “Dijabeta” iz Doboja, uz podršku ljekara lokalnog Doma zdravlja, organizovalo je večeras predavanje za građane o ovom oboljenju, a vršen je i monofilament test prevencije dijabetesnog stopala.

Ovaj hrabri dječak boluje od dijabetesa tipa jedan, koji mu je dijagnostikovan prije nekoliko mjeseci.

U Srpskoj od dijabetesa melitus ili šećerne bolesti boluje više od 56.000 ljudi, a žene obolijevaju u nešto malo većem procentu nego muškarci.

Grupa građana “Libre BiH”, odnosno roditelji djece oboljele od dijabetesa tip 1 i rijetkih oblika dijabetesa, te oboljeli od ovih bolesti, pokrenuli su inicijativu “Za život s manje bola”.

U radu nedavno objavljenom u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry, prezentovano je potencijalno pozitivno djelovanje ekstrakata ruzmarina, origana i mažurana u kontroli dijabetesa tipa 2 sličnim mehanizmom kojim djeluju i neki poznati lijekovi.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa danas je na Trgu slobode u Trebinju organizovano besplatno mjerenje šećera u krvi, a kao i kros glavnim gradskim ulicama u kome su učestvovali trebinjski osnovci.

U Srpskoj ukupno ima 60.130 osoba kojima je dijagnostikovan dijabetes, među kojima je i 72 djece starosti do 6 godina.

Besplatnim mjerenjem šećera u krvi danas je na Trgu mladih u Brčkom počelo obilježavanje Svjetskog dana dijabetesa.