
PRVI DAN ŠKOLE Đaci u klupama uz pojačane epidemiološke mjere i SKRAĆENE ČASOVE
U Republici Srpskoj danas je počela školska godina, a učenici su jedva dočekali da se vrate u klupe nakon višemjesečnog odsustva.

U Republici Srpskoj danas je počela školska godina, a učenici su jedva dočekali da se vrate u klupe nakon višemjesečnog odsustva.

Milan Marić oduševio je svoje pratioce na Instagramu otkrivši da je odlučio da donira po 1.000 maski mališanima u dvije osnovne škole za početak školske godine.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, u saradnji sa Republičkom upravom Civilne zaštite, podržao je inicijativu da za sve prvačiće u Republici Srpskoj budu izrađene zaštitne maske, koje su spremne i biće dostavljene svim školama u Srpskoj prije početka školske godine.

Nošenje maski biće obavezno u svim školama, a za đake koji ne budu poštovali pravila predviđene su stroge kazne.

Nastava u novoj školskoj godini u Federaciji BiH (FBiH) počeće 1, odnosno 7. septembra u zavisnosti od kantona, zaključeno je danas u Konjicu na sastanku predstavnika Kriznog štaba FBiH.

Vrlo je važno da se u narednih deset dana epidemiološka situacija stabilizuje kako bi se obezbijedio neometan povratak naših najmlađih stanovnika u školske klupe, kao i rad njihovih nastavnika, bez bojazni od potencijalne zaraze.

Dok se u regionu sa nestrpljenjem ali i zebnjom čeka prvi dan nove školske godine, osvrnućemo se na to kako je u drugim zemljama izgledalo ponovno otvaranje škola.

Ministarstvo prosvjete Srbije je Kriznom štabu uputilo prijedlog koji mi u ovom trenutku razmatramo, nismo još ništa odlučili i daćemo jasne preporuke i instrukcije koje će Vlada usvojiti, rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić o početku nove školske godine.

U osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj nastava u novoj školskoj godini počeće 1. septembra po modelu koji će Vlada Srpske usvojiti sredinom avgusta u skladu sa epidemiološkom situacijom i mjerama koje će propisati Institut za javno zdravstvo s ciljem zaštite zdravlja djece.

Republika Srpska je u proteklih pet godina ostala bez 2.243 školaraca, čiji su ih roditelji ispisali iz škola, i to zbog odlaska u inostranstvo.

Nakon proslave male mature na kojoj je bilo oko 40 učenika niške Osnovne škole “Dositej Obradović”, dva đaka su pozitivna na virus korona, a dva nastavnika su u samoizolaciji, rekao je za Južne vesti načelnik Školske uprave Dragan Gejo.

Iz malog sela na obroncima Vlašića, do kojeg danas jedva da ima i pravog puta, prošle godine je otišao i posljednji učenik.

Đaci jedne religiozne škole u Ujedinjenom Kraljevstvu dobili su u najmanju ruku bizaran domaći zadatak, a to je da razlikuju žanrove u porno filmovima.

Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić poručila je da neće biti zvaničnog testiranja učenika u Srpskoj koji su pratili nastavu na daljinu.

Tokom jučerašnjeg dana iz Italije se vratilo 22 mladih ljudi iz RS i FBiH, koji su u ovoj državi boravili na školovanju ili zbog usavršavanja u sportu, rekla je ministarka porodice, omladine i sporta RS Sonja Davidović.

U ovom trenutku važno je pružiti mogućnost svim učenicima i studentima pristup internetu, kako bi se obrazovni proces u vanrednoj situaciji, ipak, mogao provoditi, zaključeno je na sastanku ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđana Rajčevića sa generalnim direktorom kompanije “Mtel” Marka Lopičića i saradnika, izvršnog direktora za tehniku Miodraga Vojinovića i izvršnog direktora za marketing i prodaju Radmile Bojanić.

Četiri godine srednje škole su najupečatljiviji period u odrastanju i zrenju. One u sebi sjedinjuju jedinstvene događaje i vrlo snažne doživljaje, koji opredjeljuju naše životne tokove.

Neće Radoman Petrić još skidati vozu sa svog traktora. Bez nje, ako opet udari snijeg, morao bi do posla da korača kilometrima kroz smetove do koljena. Ne samo on nego i njegovi đaci. Njemu je zbog njih bitno da makadamski put bude prohodan, da se oni ne muče pješice kroz planinu i šumu.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske će večeras ili najkasnije sutra ujutru imati rezulate testova na korona virus učenika i nastavnika OŠ “Branko Ćopić” Banjaluka.

Nakon informacije da je jedan dječak koji pohađa OŠ “Branko Ćopić” u Banjaluci pozitivan na korona virus zabrinuo je roditelje čija djeca idu u ovu obrazovnu ustanovu.