
(FOTO) Stanovnici Starčevice ogorčeni "Odvoz smeća u Banjaluci SVE SKUPLJI, a ono sve češće ostaje pred vratima"
Krajem prethodnog mjeseca u Skupštini grada Banjaluka donesena je odluka o poskupljenju odvoza otpada i to za 29,5 odsto.

Krajem prethodnog mjeseca u Skupštini grada Banjaluka donesena je odluka o poskupljenju odvoza otpada i to za 29,5 odsto.

Već danima se priča o poskupljenju odvoza smeća u Banjaluci, a sada i zvanično: za sutra je zakazana vanredna sjednica Skupštine Grada, sa samo jednom tačnom dnevnog reda - povećanje cijena usluga "Čistoće".

Nakon što im je u decembru voda i kanalizacija poskupjela za više od 30 odsto, Banjalučanima se smiješi i poskupljenje odvoza smeća za tridesetak procenata.

Građani Banjaluke užasnuti su činjenicom da bi u ovom gradu, nakon poskupljenja struje i vode, mogli da poskupe i grijanje i odvoz smeća.

Kako su zagazili u novu godinu, građani su se uhvatili za glavu.

Ako se gradska vlast ne oglasi povodom našeg zahtjeva za poskupljenje odvoza smeća, za desetak dana krećemo u specijalni režim rada sa redukcijom naših usluga.

Odvoz smeća je doveden u pitanje, iz deponije u Ramićima su najavili da će stopirati prijem i deponovanje otpada, a Banjaluka i još 7 lokalnih zajednica su pred vratima ekološke katastrofe. A šta je uradila komisija, koja je formirana prije pola godine da riješi ovaj problem?

JP „DEP-OT“ nije blokirao prijem otpada! Sindikat preduzeća je donio odluku o štrajku u skladu sa Zakonom o štrajku, a prihvatanje otpada prilagođeno je minimalnom procesu rada. Otpad se i dalje prima.

Pozivamo preduzeća „Dep-ot“ i „Čistoća“ da hitno uspostave normalan režim rada i omoguće nesmetani odvoz otpada, kako ne bi ugrozili zdravlje stanovnika.

U novu godinu Banjaluka uđe uz vatromet, muziku, pjesmu, ali i gomile smeća u mnogim dijelovima grada, a na dosta lokacija snijegom i ledom prekrivene trotoare i parkinge.

Posljednjih desetak dana "region" se topi na 40 stepeni Celzijusovih. Vruće je i u Banjaluci koja se suočava sa neredovnim odvozom smeća.

Neće doći do zastoja u odvozu otpada na Regionalnu deponiju koja se nalazi u Ramićima, jer po zakonu to preduzeće “Dep-ot” ne može uraditi.

Grad Banjaluka je odlučio da u prigradskim naseljima “ukine kontejnere” i da se smeće prikuplja kamionima koji bi ulazili u svaku ulicu, odakle bi kupili kese smeća koje bi ljudi ostavljali pred kapijama.

U više naselja u Banjaluci je primjetno da su uklonjeni kontejneri sa mjesta na kojima su inače bili, a iz Grada Banjaluka poručuju da je to urađeno zato što se prelazi na sistem prikupljanja otpada tzv. od vrata do vrata.

Velika akcija čišćenja i uređenja grada nastavlja se naredne sedmice u naseljima Nova Varoš i Rosulje.

Grad Banjaluka planira raspodijeliti 860.000 KM, na tri privatne firme koje su u gradu na Vrbasu zadužene za održavanje javne higijene i zelenila.

U Banjaluci ove godine po prvi put nisu održane proljećna i jesenja akcija čišćenja i uređenja grada, koje su omogućavale građanima da dva puta godišnje iznesu iz domova kabasti otpad. To smeće se onda odvozilo o trošku Gradske uprave.

U cilju pojačane higijene u gradu, preduzeće "Čistoća" upotrebljava ekološka prevozna sredstva, trokolice, a radnici će koristiti ova vozila da održavaju higijenu u određenim dijelovima grada.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić još jednom apeluje na sve nadležne organe, na lokalnom i republičkom nivou, da u uslovima vrlo izazovne higijensko-epidemiološke situacije, savjesno i odgovorno obavljaju svoje dužnosti, naročito kada su u pitanju komunalne djelatnosti od posebnog javnog interesa.

U pojedinim banjalučkim naseljima, kao što su Kuljani i Karanovac, potrebno je pojačati odvoz smeća s dva na tri puta sedmično, pogotovo u ljetnjim mjesecima, kada se građani „proizvode“ veće količine komunalnog otpada.