
Riješite gramatičku nedoumicu: Kako se pravilno piše Veliki petak ili Veliki Petak
Ovo je primijer kod kog mnogi griješe.

Ovo je primijer kod kog mnogi griješe.

Dati primjer je jedna od čestih gramatičkih nedoumica, kod koje mnogi griješe. Problem se javlja jer ljudi ne znaju da li je potreban razmak ili ne.

Na skoro svakom internet forumu postoji tema jezičkih nedoumica i grešaka, gdje se u detalje raspravlja o najtananijim i najsitnijim gramatičkim i pravopisnim začkoljicama, u koje ponekad nisu sigurni ni oni kojima je jezik profesija.

Veoma često se u svakodnevnom govoru kaže donešen, zanešen, odvežen… U standardnom jeziku, međutim, oblici trpnog pridjeva ovih glagola glase donesen (pored donijet), zanesen, odvezen, ali nošen, košen, prošen.

Problem kod datog primjera nastaje jer pri izgovoru može zvučati kao da se riječ piše i odvojeno i zajedno.

Mnogi misle da je ovaj primjer dublet, odnosno da može da se piše na oba načina u zavisnosti od konteksta. Međutim, to nije slučaj. Samo jedan oblik je pravilan.

Kada je u pitanju dati primjer, često se dešava da ljudi griješe i prilikom pisanja, ali i prilikom izgovora. Riješite nedoumicu i pogledajte koji oblik je jedini ispravan.


Imena praznika pišu se velikim slovom. Kod višečlanih samo prva riječ, a ostale počinju malim slovom, osim ukoliko je riječ o vlastitim imenima.

Ako živite u Hrvatskoj, neće vam niko zamjeriti ako kažete i jedno (sviju) i drugo (svih), ali šta je pravilno u srpskom pravopisu?!


Kako se piše - uprkos ili usprkos, pitanje je koje često muči govornike i pisce i srpskog i hrvatskog jezika.

Ukoliko se dvoumite oko novogodišnjeg pravopisa na pravnom ste mjestu.

Koliko god bili ubijeđeni da nešto pišemo pravilno prema pravopisu, desi se da se zapitamo da li smo napisali ispravno baš onda kada poruku u kojoj se nalazi ta riječ treba da pošaljemo.

Neko piše i govori “štipaljci”, a neko “štipaljki”. Međutim, postavlja se pitanje da li su oba oblika pravilna, ili se prednost daje samo jednom.

"Rajferšlus" ili "rajsferšlus"? Kada je u pitanju ovaj primjer, u svakodnevnom govoru možemo čuti oblik bez "s", odnosno rajferšlus.

Neko piše "dezert" a neko "desert". Međutim, postavlja se pitanje da li su oba oblika pravilna, ili se prednost daje samo jednom.

“Subjekat” ili “subjekt”? Prema srpskom pravopisu pravilno je i jedno i drugo u zavisnosti od konteksta u kome se upotrebljavaju.

Kada se neki postupak ponavlja, da li treba pisati odvojeno "za redom" ili spojeno "zaredom"?

“Čestitki” ili “čestitci”? Primjer kod kog mnogi griješe i pri izgovoru i pri pisanju. Pogledajte koji oblik je pravilan.