Biznis

Taktike kojima vas trgovci namame da kupite više: U neke cake teško je i povjerovati, ali prolaze

Često se iz trgovine vratimo sa više kupljene robe i više potrošenog novca nego što smo planirali.

Taktike kojima vas trgovci namame da kupite više: U neke cake teško je i povjerovati, ali prolaze
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako je savjeta kako da izbjegnemo impulsivnu kupovinu sve više, to je sve teže, zbog domišljatosti trgovaca koji su u saradnji s psiholozima i proučavanju naših navika i sklonosti “proizveli” dosta trikova kojima nam izvlače novac i kartice iz novčanika.

Donosimo 13 takvih trikova pa sami nađite način da ih na vrijeme prepoznate i izbjegnete dodatni trošak:

Iako izlog radnje vrišti “sve u pola cijene”, nakon što ste ušli u prodavnicu jasno vam je da da i nije baš tako. Međutim, jednom kad uđete, veća je vjerovatnoća da ćete nešto ipak da kupite.

Kolica nisu tu zato da bi vam olakšala kupovinu već zato da biste u njih mogli da potrpate što je moguće više stvari (koje vam nisu potrebne). Pojavila su se 30-ih godina prošlog vijeka.

Svježe pecivo, baš kao i cvijeće uglavnom su smješteni tik do ulaza u supermarket. Mami vas miris toplog peciva? To nije slučajno.

Pročitajte još

Prošli ste cijelu radnju kako biste kupili litar mlijeka. Ništa neobično. Mliječni proizvodi i oni koje najčešće kupujemo obično su skriveni u zadnjem dijelu trgovine kako biste obišli sve police dok ne dođete do traženog proizvoda. Usput će vam sigurno nešto ‘zapeti za oko’.

Trgovci će kupca navesti da se kreće zdesna nalijevo. Tako će vam stvari na policama biti baš nadohvat desne ruke.

Najskuplji majonezi nalaziće se na polici koja vam je u ravni oka kako biste baš nju stavili u svoja kolica. Majonez koji je jeftiniji biće u najnižem redu. Ovo važi za sve vrste proizvoda.

Trgovci su, naravno, mislili i na djecu – sve veće potrošače. Proizvodi koje oni žele nalaze se u njihovom vidokrugu.

Da li ste primijetili da supermarketi često imaju prezentacije i degustacije, a tokom najvećeg dijela vremena u prodavnici su postavljeni i zasebni štandovi s “posebnim ponudama”. To je smišljeno kako bi vas usporili i kako bi vam pažnju usmjerili na nove proizvode koje trgovci žele da kupite.

Artikli će biti složeni tako da ih možete opipati, jer jednom kad opipate materijal košulje, na primjer, veća je mogućnost da ćete je i kupiti.

Ljude privlače tople i jarke boje pa trgovci za logotipe i spoljašnje uređenje biraju crvenu, narandžastu i žutu. To će nas privući da uđemo u radnju čija će unutrašnjost ipak biti u hladnijim tonovima jer ćemo, uz smirujuću zelenu, više da potrošimo.

Treštanje iz zvučnika natjeraće vas da se što prije odlučite da kupite nešto i “pobjegnete” iz radnje ostavljajući mjesta za drugog kupca. Ali, u prodavnici sa skupim stvarima će vas dočekati drugačija muzika. Tako, ukoliko kupujete vjerenički pristen, sviraće vam klasična muzika.

Znate ono kad stave natpis “sniženo samo još dva dana”? To je nizak udarac na potrebu da nešto imamo sad i odmah i da ne propustimo priliku, prenosi Radio Sarajevo.

Nije čudo što je prostor oko kase prepun svega, od slatkiša do maramica za brisanje naočara… Ovdje su uglavnom plasirani manje skupi artikli na koje nije teško potrošiti nešto novca dok čekate da dođete na red za plaćanje, prenosi Investitor.me.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu