Kultura

TIJELO BILO RADIOAKTIVNO Vatrogasac Ignjatenko iz Černobilja je postojao, njegova priča je HEROJSKA I ZASTRAŠUJUĆA

HBO miniserija Černobilj je u rekordnom roku postala globalni fenomen i premašila popularnost serija o kojima se u posljednje vrijeme mnogo govorilo. Autori serije vjerno su prenijeli rekonstrukciju događaja nuklearne katastrofe koja se dogodila u aprilu 1986. godine, a gotovo svi likovi iz serije su stvarni.

TIJELO BILO RADIOAKTIVNO Vatrogasac Ignjatenko iz Černobilja je postojao, njegova priča je HEROJSKA I ZASTRAŠUJUĆA
FOTO: SCREENSHOT/CHERNOBYLPLACE.COM

Stvaran je i lik vatrogasca Vasilija Ignjatenka kojeg je odglumio Adam Nagaitis. Ignjatenko je među prvima odgovorio na poziv i otišao gasiti eksploziju u Černobilju, dok njegova trudna supruga Ljudmila ostaje kod kuće. Zbog radijacije kojoj je bio izložen Vasilij je odvezen u bolnicu u Pripjatu, a zatim i u Moskvu gdje ga trudna supruga posjećuje bez obzira na opasnost. Od posljedica radijacije je ubrzo preminuo u najgorim mukama, a stravični detalji njegove smrti prikazani su i u seriji.

Njegova supruga Ljudmila je nakon toga rodila djevojčicu koja je od posljedica radijacije preminula nakon samo četiri časa. Upravo je Ljudmila ispričala šta se događalo te kobne aprilske noći, ali i danima nakon toga.

Posljednje dane Vasilija Ignjatenka ispričala je Svetlani Aleksijevič koja je za knjigu “Glasovi Černobila: Usmena istorija nuklearne katastrofe” 2015. godine dobila Nobelovu nagradu. Ispričala je kako su ona i Vasilij trebali ići u posjetu njegovim roditeljima u Bjelorusiji. Noć uoči njihovog odlaska uslijedio je poziv, a Vasilij je otišao misleći da se radi o običnom požaru.

Pokušali su ugasiti plamen nogama dodirujući vreli grafit. Nisu imali adekvatnu opremu i niko im nije rekao koje su opasnosti zračenja – ispričala je Ljudmila.

Nakon što je prebačen u Moskvu Ljudmila je otišla za njim. Ljekari su je pustili da ga vidi na pola sata ne dozvoljavajući joj da plače ni da mu se približava.

– Ako počnete plakati, odmah ću vas izbaciti. Ne grlite se i ne ljubite. Nemojte mu se približavati – prisjetila se ljekarovih riječi.

Ubrzo je postalo jasno zbog čega joj nije bilo dozvoljeno da mu se približava.

– Posljednja dva dana iskašljavao je komadiće svojih organa. Njegova koža je počela pucati i ubrzo je bio prekriven čirevima. Kada bi okrenuo glavu, pramen kose bi ostao na jastuku. Preminuo je tačno 14 dana nakon što je doveden u bolnicu u Moksvu, baš kao i svi vatrogasci koji su u noći eksplozije gasili vatru u Černobilju – ispričala je Ljudmila.

Vasilij je preminuo u 25. godini, a sahranjen je u limenom kovčegu koji je prekriven betonom zbog činjenice da je njegovo tijelo i dalje bilo radioaktivno.

Ljudmila Ignatenko još uvijek je živa i živi u Kijevu.

(Klix)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu