Svijet

TOPE SE AMERIČKE ZALIHE Sve manje raketa za HIMARS, da li će SAD nastaviti snabdjevati Ukrajinu municijom

Sjedinjene Države uskoro više neće moći da snabdjevaju Ukrajinu određenim vrstama municije, koja je ključna za borbu protiv Rusa, jer se njihove zalihe iscrpljuju brže nego što mogu da se zamjene.

TOPE SE AMERIČKE ZALIHE Sve manje raketa za HIMARS, da li će SAD nastaviti snabdjevati Ukrajinu municijom
FOTO: VASILIY ZHLOBSKY/EPA

Vašington je ubjedljivo najveći snabdjevač Ukrajinom naoružanjem od početka invazije 24. februara obezbjedili su im više od 16,8 milijardi dolara vojne pomoći, prenosi Jutarnji list.

– Ali američke zalihe određenih vrsta municije dostižu minimalne nivoe neophodne za planiranje rata i obuku, a vraćanje zaliha na nivoe prije invazije moglo bi da potraje godinama – napisao je Mark Kansijan iz Centra za strateške i međunarodne studije u svojoj analizi.

Pročitajte još

– Vašington sada uči lekcije o potrebi za municijom u ratu velikih sila, koje su daleko veće od očekivanog – dodao je drugi neimenovani američki vojni zvaničnik.

Smanjili proizvodnju a zalihe nestaju

Nakon raspada Sovjetskog Saveza devedesetih godina, američke odbrambene kompanije bile su prinuđene da drastično smanje proizvodnju – tada su SAD smanjile izdatke za odbranu, koji su dramatično pali sa nekoliko desetina na jednocifren broj.

Sada američka vlada mora da ubijedi industriju da ponovo otvori svoje proizvodne linije i počne proizvodnju oružja kao što su protivvazdušne rakete “stinger”, koje se ne proizvode od 2020, navodi Jutarnji list.

Određena američka oprema postala je simbol rata u Ukrajini – protivtenkovsko oružje “džavelin” koje su kijevske snage koristile da spriječe rusko napredovanje prema Kijevu, a tu je i HIMARS, precizni raketni sistem koji sada igra ključnu ulogu u kontraofanzive protiv moskovskih trupa na istoku i jugu zemlje. Ali američke zalihe HIMARS municije se smanjuju.

– Ako bi SAD jednu trećinu tog inventara poslale Ukrajini – kao što je bio slučaj sa “džavelinom” i “stingerom” – Ukrajina bi dobila 8.000 do 10.000 projektila. To bi im vjerovatno trajalo nekoliko mjeseci, ali kada taj inventar ponestane, alternative nema. SAD rade na povećanju količine naoružanja, novac je nedavno izdvojen za ovu namjenu, ali biće potrebne godine. Starija oprema bi donekle mogla da pomogne u popunjavanju te praznine – rekao je Kancijan, koji je svojevremeno radio na nabavci oružja za američku vladu.

Traže se projektili, granate…

Sjedinjene Države su Kijevu isporučile oko 8.500 projektila “džavelin”, ali proizvodnja ovog oružja iznosi jedva 1.000 komada godišnje. Američka vlada je u maju naručila nove rakete u vrijednosti od 350 miliona dolara, ali će opet biti potrebno nekoliko godina da se popune zalihe, navodi Jutarnji list.

Kijev je takođe dobio više od 800.000 NATO standardnih artiljerijskih granata od 155 mm od SAD, što je tri četvrtine ukupne količine koju su sve zapadne zemlje isporučile Ukrajini, prema zvaničnoj statistici Pentagona.

– Količina granata koje je obezbijedio Vašington vjerovatno je blizu granice koju su SAD spremne da daju ne rizikujući sopstvene borbene sposobnosti – kaže Kansijen.

Američka proizvodnja pomenutih granata trenutno iznosi 14.000 komada mjesečno, ali je Pentagon najavio da namjerava da u roku od tri godine tu cifru poveća na 36.000. To bi dovelo do 432.000 godišnje proizvodnje, što je još manje od polovine onoga što je isporučeno Ukrajini za sedam mjeseci.

– Proizvodnja odbrambene industrije SAD se ubrzava. Stajaćemo uz ukrajinski narod i pružaćemo mu bezbjednosnu pomoć sve dok je to potrebno – zaključila je u utorak Lora Kuper, visoki zvaničnik Ministarstva odbrane zaduženog za Rusiju i Ukrajinu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu