Politika

TRALJAVI PREGOVORI O IZBORNOM ZAKONU U BiH U političkim kuloarima više se priča o ANEGDOTAMA nego o rezultatima Venecijanske komisije

Predstavnici Venecijanske komisije danas završavaju trodnevne razgovore sa partijama iz BiH o izmjenama Izbornog zakona, ali niko od učesnika tih sastanaka ne vjeruje u konačan dogovor.

TRALJAVI PREGOVORI O IZBORNOM ZAKONU U BiH U političkim kuloarima više se priča o ANEGDOTAMA nego o rezultatima Venecijanske komisije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Bariša Čolak

Koliko je „zanimljivo“ na sastancima govori i podatak da se u političkim kuloarima više priča o anegdotama iz zgrade Delegacije EU u Sarajevu, u kojoj se sastanči, nego o nekim rezultatima.

Kako je za Srpskainfo ispričao jedan od očevidaca, svi su bili iznenađeni kada je prvog dana učesnicima pregovora obezbjeđenje na ulazu tražilo da pokažu identifikacioni dokument.

Tražili su nam lične karte, pa Bariša Čolak nije imao i nisu mu dali da uđe. Naknadno je morao da donese ličnu kartu. Nevjerovatno. U polušali smo im rekli da, nakon ovoga, ni šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemar neće moći da uđe u zgrade institucija BiH bez identifikacije – priča sagovornik Srpskainfo.

Bariša Čolak je hrvatski delegat u Domu naroda i bivši ministar pravde BiH. Na sastancima učestvuje u ime HDZ, zajedno sa zamjenicom predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH Borjanom Krišto.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Borjana Krišto

Kako saznajemo, delegacija HDZ je ostala pri ranijim prijedlozima izmjena izbornog zakonodavstva BiH koji se tiču popunjavanja federalnog Doma naroda, što je neophodno nakon presude Ustavnog suda BiH.

Međutim, saznajemo da su na sastancima sa Venecijanskom komisijom takođe insistirali da se u istom paketu riješi i izbor članova Predsjedništva BiH iz Federacije, što uopšte nije predmet odluke Ustavnog suda.

Kao što je poznato, HDZ je ranije predložio model po kome hrvatski član Predsjedništva postaje onaj ko je pobijedio u hrvatskim kantonima. Ako se desi suprotno, prema nekim teorijama, moguće je da HDZ blokira formiranje vlasti u Federaciji i na nivou BiH.

Ipak, Borjana Krišto za Srpskainfo tvrdi da nije bilo nikakvog insistiranja sa bilo koje strane, već da je svaka od partija na sastanku samo iznijela svoje prijedloge.

Pročitajte još

– Predstavnici Venecijanske komisije su došli da nas saslušaju, da nam eventualno pomognu nekim pravnim tumačenjem, pitali su za neka pojašnjenja. Njihovo mišljenje nije obavezujuće. Ništa od njih nismo konkretno čuli, niti sam to očekivala. Jedino su rekli da treba provesti odluku Ustavnog suda BiH i da izmjene zakona treba da budu dogovor stranaka, ali trenutno ne vidim način za tako nešto – kaže Krišto.

U utorak su predstavnici partija imali zajednički sastanak sa gostima, juče pojedinačne, a danas je završni, zajednički sastanak u Sarajevu. U međuvremenu su bili sastanci sa članovima CIK BiH i Ustavnog suda BiH.

Učesnik pregovora ispred DF Damir Bećirović, takođe kaže da nema približavanja stavova među strankama.

Foto: Klix/RAS Srbija
Foto: Klix/RAS Srbija
Bećirović: Dogovor realniji u Federaciji

– Venecijanska komisija sugeriše da to budu izmjene Izbornog zakona u PS BiH, a niko ne priča sa strankama iz RS, što je glupost. Ne možete usvojiti nijedan zakon bez SNSD, bez SZP. Zato mislim da stranke koje se sada sastaju imaju mogućnost izmjene zakona i Ustava samo u Federaciji, jer imaju dvotrećinsku većinu – kaže Bećirović.

Međutim, juče su, bez prethodne najave, kadrovi SNSD i PDP ipak učestvovali na sastancima sa predstavnicima Venecijanske komisije. Nakon toga izjavili su da je bitno da izmjene Izbornog zakona ne zadiru u RS i da je važno da bude popunjen Klub Srba u federalnom Domu naroda BiH.

Istovremeno, poslanica SNSD Milica Marković, smatra da se RS ne tiče to što u Federaciji predlažu HDZ i SDA, te podsjeća na stav lidera stranke i predsjednika Srpske Milorada Dodika, da će RS prihvatiti sve što se dogovore partneri u Federaciji.

– Besmisleno je razgovarati o izmjenama Izbornog zakoan, budući da su izbori već raspisani i da se sada ništa ne može mijenjati. To što je pozvana Venacijanska komisija je samo dobijanje na vremenu i da se kaže kako političari nešto rade – kaže Markovićeva za Srpskainfo.

Neobavezujuće, ali bitno

Venecijanska odnosno Evropska komisija za demokratiju kroz pravo je savjetodavno tijelo Savjeta Evrope, čija je BiH članica. Njihovi stavovi nisu obavezujući, ali su ih institucije BiH često uzimale kao mjerodavne.

Između ostalog, Venecijanska komisija je bila mišljenja da je Dan RS 9. januar diskriminatorski prema Bošnjacima, i Hrvatima, a bili su „uzmemireni“ i kada je RS održala referendum. Davali su mišljenje o reformi pravosuđa, o ustavnom uređenju BiH i drugim pitanjima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu