Društvo

Traže da se zaposle stručnjaci: Žele da popišu i zaštite kulturnu baštinu koja nije u centru Trebinja

Trebinjska gradska uprava namjerava da sve spomenike kulture popiše i valorizuje, a osim starog gradskog jezgra zaštitu i rekonstrukciju je potrebno uraditi na spomenicima koji nisu u samom  gradu.

Traže da se zaposle stručnjaci: Žele da popišu i zaštite kulturnu baštinu koja nije u centru Trebinja
FOTO DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA
Fontana u gradskom parku, koju je Trebinju poklonio Jovan Dučič, čeka na rekonstrukciju.

Problem je što je u trebinjskoj kancelariji Republičkog zavoda za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog nasljeđa zaposlen samo jedan radnik, pa je Skupština grada Trebinja od Zavoda zatražila da se poveća broj zaposlenih. Odbornici traže i da se urade dodatne mjere na istraživanju, popisivanju i zaštiti lokaliteta kulturno – istorijskog nasljeđa.

Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Gradske zidine koje su nedavno obnovljene sa spomenikom Jeleni Anzujskoj.

Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović kaže da Hercegovina raspolaže velikim brojem prirodnog i kulturno – istorijskog nasljeđa, koje treba zaštiti i očuvati.

– Pogotovo je ovo bitno nama koji razvijamo turizam ne samo u Trebinju, nego i u Hercegovini, a samim tim i u RS. Veoma je važno da Zavod bude prisutniji na terenu, da se konzerviraju i stručno obrade nalazišta i otkrića. Imamo mnogo nasljeđa koje nismo predstavili i potrebna nam je pomoć institucija koje se time bave –  ističe Petrović.

On dodaje da će, osim od Republičkog zavoda za zaštitu kulurno – istorijskog nasljeđa, pomoć biti zatražena i od Vlade RS da se poveća broj zaposlenih koji bi se bavili zaštitom kulturnog nasljeđa u trebinjskoj poslovnici Zavoda.

Trebinjski gradonačelnik je podsjetio da u Trebinju postoji spomenik  Župana Grda iz 11. veka napisan ćirilicom, spomenik popa Bokčina iz istog vijeka, te da je u Ljubomiru kod Trebinja otkriveno nalazište stećaka veće od Radimlje kod Stoca.

– Posebno treba raditi na valorizaciji srednjovjekovnog grada Mičevca u Trebinju i starog grada Klobuk, na granici sa Crnom Gorom – istakao je trebinjski gradonačelnik.

Foto: Srna
Foto: Srna
Luka Petrović

On je najavio da će biti urađen i jedinstven katalog sa lokacijma i natpisima kulturne baštine, kako bi se ona na pravi način predstavila javnosti.

U odgovoru za Srpskainfo iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa navode da je kadrovska popunjenost rezultat mogućeg stanja. Kažu da bi Zavod pored popune potrebnim stručnjacima u sjedišti ustanove u Banjaluci otvorio i kancelarije i u drugim mjestima u RS, kako bi stvorio mrežu zaštite kulturno – istorijskog blaga.

– Jasna je briga i želja grada Trebinja da se nasljeđe bolje čuva i da se zaštita spomenika digne na viši nivo. Naš odgovor na zaključak trebinjske Skupštine grada je inicijativa da se organizuje zaštita spomenika kulture u okviru jedinica lokalne samouprave, uspostavljanjem organizacionih jedinica ili otvaranjem radnih mjesta u gradskoj upravi – kažu u Zavodu.

Oni smatraju da bi se prebacivanje dijela poslova Zavoda na lokalne zajednice zaštita kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa bila racionalnija, ekonomičnija i efikasnija, za šta predhodno treba uspostaviti pravni okvir.

Preko stotinu dobara

Prema podacima Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa na području Trebinja je preko stotinu kulturnih dobara koja su proglašena ili su na privremenoj listi nacionalnih spomenika BiH.

– U kakvom su stanju zaštićena dobra zavisi od toga kako ih održava onaj koji posjeduje takva dobra, a za održavanje i  zaštitu osim svijesti i volje potrebne su i finansije, koje često nedostaju – zaključuju u Zavodu

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu