Svijet

Traži se uzrok tragedije: Istraga o nesreći na putu Cetinje-Budva

Dan nakon tragedije na Obzovici u Crnoj Gori policija i tužilaštvo uzimaju izjave od putnika i očevidaca nesreće i pokušavaju da otkriju zbog čega se autobus firme “Papović” prevrnuo u provaliju.

Autobus sletio u provaliju
FOTO: RINA

Tužilac sa Cetinja Anđa Radovanović naredbom će tražiti da se uradi vještačenje autobusa kako bi se utvrdilo da li je mehanički kvar doveo do tragedije u kojoj su poginule dvije osobe Podgoričanka Anđela Burzanović (19) i državljanin Velike Britanije A.N.D. (66), a dvadeset šest povrijeđeno.

U međuvremenu, po njenom nalogu uhapšen je vozač – tridesetšestogodišnji Nikšićanin N. S. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo – teško djelo protiv bezbjednosti saobraćaja.

Zbog povreda, nakon tragedije i pregleda u cetinjskoj bolnici “Danilo I”, u pratnji policije prebačen je i smješten na neurohirurškom odjeljenju Kliničkog centra u Podgorici.

– Do saobraćajne nesreće je najvjerovatnije došlo na način što je vozač, krećući se pomenutim autobusom iz pravca Cetinja u pravcu Budve, te dolaskom na kritično mjesto, iz za sada nepoznatih razloga, izgubio kontrolu nad autobusom i probijajući zaštitnu ogradu sletio u provaliju dubine oko 20 metara. Na lice mjesta izašla je dežurni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Cetinju koji je sa vještakom saobraćajne struke i službenicima Odjeljenja bezbjednosti Cetinje izvršio uviđaj, nakon čega je naložio da se od vozača uzme krv i urin na analizu na prisustvo alkohola i psihoaktivnih supstanci, te da se autobus dislocira radi potrebnih vještačenja – piše u saopštenju UP, navode Vijesti.me.

Glavobolja

Odmah nakon što je izvučen iz provalije, vozač autobusa je ljekarima, a kasnije i inspektorima u cetinjskoj bolnici saopštio da je prije udesa osjetio jak bol u potiljačnom dijelu glave, nakom čega je “izgubio i svijest”.

Prema nezvaničnim informacijama, on je naveo da se ne sjeća pada autobusa u provaliju i da ne zna šta se dogodilo.

Policija je, prema nezvaničnim informacijama, uzela dio izjava putnika koji su iznijeli oprečne podatke o trenutku tragedije – jedni su tvrdili da nisu vidjeli šta se događalo, dok su neki naveli da je vozač navodno koristio telefon, preturao po ladici, brojao novac…

– Vozač se obezbjeđuje od strane policijskih službenika u Kliničkom centru Crne Gore, te će u zakonskom roku biti priveden na dalju nadležnost postupajućoj tužiteljici – piše u saopštenju politike.

Nesreća na magistralnom putu Cetinje – Budva dogodila se u utorak u 12.10 sati kada je na usponu Obzovice, autobus prevoznika “Papović” sa 30-ak putnika, mahom stranaca, prvo u dužini od 15-ak metara udarao u zaštitinu bankinu, a potom probio ogradu i pao u ambis.

U udesu je teške tjelesne povrede zadobilo devet osoba, dok su kod 17 osoba konstatovane lakše povrede, a samo troje putnika je prošlo bez posljedica.

Uprava policije saopštila je da je na intenzivnom odjeljenju Kliničkog centra sa teškim povredama opasnim po život smješten Ukrajinac A.S. (33), a zbog teških povreda na liječenju su i L.B. (29) iz Ukrajine, S.K. (20) iz Podgorice, N.O. (25) iz Tivta i L.D.K. (72), N.F. (72) iz Budve i J.T.K. (64) iz Velike Britanije.

Lakše tjelesne povrede zadobili su A.Č. (22) iz Budve, T.R. (22) iz Srbije, V.B. (48) iz Rusije, D.J.T. (19) iz Poljske, J.L. (19) iz Poljske, I.F. (40) iz Budve, S.K. (42) iz Bosne i Hercegovine, M.J. (68) iz Ukrajine, Y.O. (22) iz Ukrajine, A.M. (19) sa Cetinja, K.T. (38) iz Japana, M.L. (25) iz Engleske, E.L.K. (73) iz Švedske, G.T. (65) iz Švedske, N.M. (42) iz Podgorice i S.V. (24) iz Nikšića.

Jedan pacijent životno ugrožen

Iz Kliničkog centra jučer je saopšteno da je u toj ustanovi zbrinuto devet pacijenata, od kojih je jedan životno ugrožen, a ostali su stabilno.

Iz te zdravstvene ustanove rečeno je da, prema izvještaju od 15 sati, svi pacijenti imaju tendenciju oporavka. Tri pacijenta koja su došla na samom kraju u tu ustanovu prošla sa lakšim povredama.

Iz KCCG su rekli i da je jedna pacijentkinja nakon ortopedske operacije i stabilizacije, otpuštena na dalji tretman u Opštu bolnicu Cetinje.

Pročitajte još

Vozač sedmično ne može raditi duže od 48 sati

Tokom istrage tužilaštvo će vrlo vjerovatno tražiti i podatke od policije, ali i Ministarstva saobraćaja i saobraćajne inspekcije – kada je i kako kontrolisan rad firme “Papović”, kako bi se utvrdilo da li su se u tom prevozniku poštovale odredbe Zakona o radnom vremenu i pauzama u toku radnog vremena radnika u drumskom prevozu.

U tom aktu piše da prosječno sedmično radno vrijeme mobilnih radnika ne može biti duže od 48 sati.

Mobilni radnik je svaki radnik koji čini dio prevoznog osoblja.

– Sedmično radno vrijeme mobilnih radnika može se produžiti do maksimalno 60 sati, samo ako prosjek od 48 sati nije prekoračen tokom četiri mjeseca – navodi se u Zakonu.

Objašnjava se i da lica koja obavljaju mobilnu djelatnost u drumskom prevozu moraju, najkasnije nakon šest sati neprekidnog rada, imati pauzu, piše Avaz.

– Pauza traje najmanje 30 minuta, ako ukupni zbir do tada obavljenih radnih sati iznosi između šest i devet sati, odnosno najmanje 45 minuta, ako ukupni zbir radnih sati iznosi više od devet sati.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu