Društvo

Trbuhom za kruhom: BiH privlačna za radnike iz Saudijske Arabije, ali i za one iz regiona

Ključni čimbenici za razmatranje BiH, kao atraktivne destinacije za preseljenje, uključuju kulturu dobrodošlice i inkluzivnost, kvalitetu života, obiteljsko okružje i troškove života

strani radnici na domaćim gradilištima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prije deset godina, kada je izvršen posljednji popis stanovništva u BiH, popisano je 3,531.159 osoba, a od tada do danas brojčano stanje građana svedeno je na procjene.

Tako ona koja datira od sredine 2022. godine, a iza koje stoji Agencija za statistiku BiH, pokazuje da je bilo oko 3,434.000 ljudi. Ili, kada se povuče crta, jednostavni zbir pokazuje da je u tom periodu BiH izgubila svega oko 97.000 građana, što je podatak kojem niko ne vjeruje, a ponajmanje demografi.

Kada govorimo o emigraciji iz BiH na godišnjem nivou, jedini podaci u BiH koji se mogu koristiti kao statistika emigracija po godinama jesu oni koje vodi Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH o broju osoba koje su se odjavile iz evidencije o prebivalištu i boravištu državljana BiH radi iseljenja u druge države.

Prema njihovim podacima, u 2023. godini 2.777 osoba odjavilo je boravak u BiH. Najčešće destinacije za emigrante iz BiH su zemlje Evropske unije. Četiri države u koje najčešće odlaze državljani BiH su Njemačka, Austrija, Slovenija i Hrvatska. Najviše ljudi koji su se prošle godine odjavili iz BiH otišlo je u Hrvatsku, tačnije 719. Slijedi Austrija, gdje se odselilo 618 osoba. Neočekivano, tek na trećem mjestu našla se Njemačka, gdje su se odselile 533 osobe. Na četvrtom mjestu je Slovenija s 476 osoba, dok se u sve ostale zemlje odselilo 96 osoba. Pa se tako službeno iz BiH lani odselilo samo 2.777 osoba.

Pročitajte još

Godinu prije odabir zemalja bio je znatno drugačiji. Naime, službeno su se tada iz BiH u četiri zemlje odselile 2.554 osobe. Najviše njih otišlo je u Njemačku – 834, na drugom mjestu našla se Austrija – 767, na trećem je bila Hrvatska, gdje se odselilo 627 osoba, a na četvrtom Slovenija, gdje se odselilo 326 građana BiH. Isti redoslijed zemalja bio je 2021.

Iseljavanje iz Bosne i Hercegovine dostiglo je zabrinjavajuće razmjere, a podaci pokazuju da se veliki broj građana odlučuje za trajni odlazak iz zemlje.

Međutim, sad BiH postaje zemlja u koju dolaze radnici. Dok su radnicima iz BiH najatraktivnije zemlje DACH regije (Njemačka, Austrija i Švicarska), a na petom je mjestu Hrvatska, BiH posebno privlači radnike iz Saudijske Arabije, a rado bi došli i Slovenci i Srbi, ali Hrvati baš i ne, piše Večernji list BiH.

Prema istraživanju koje je portal Moj posao proveo s partnerima, a koje je obuhvatilo ispitanike iz 188 zemalja, glavni razlozi za preseljenje u inostranstvo radi posla na globalnom nivou prvenstveno su kvalitet posla, preporuke te činjenica da zaposleni govore službeni jezik te zemlje. S druge strane, ispitanici iz BiH, u poređenju s globalnim ispitanicima, odluku o preseljenju uveliko donose zbog bolje ukupne kvalitete života, boljeg društvenog sustava i zdravstvene zaštite, kao i političke stabilnosti.

Što se tiče globalne atraktivnosti, BiH se u 2023. plasirala na 94. mjesto među 188 zemalja. Pet najatraktivnijih zemalja iz kojih radnici žele doći raditi u BiH su Saudijska Arabija, Slovenija, Turska, Srbija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Mersiha Mima Mehić, direktorka Kolektiva, krovne firme portala Moj posao, za Bloomberg Adriju je rekla da su, iako su globalno najvažniji čimbenici za preseljenje kvalitet radnih mjesta, kvalitet života i porezne olakšice, razlozi za odabir BiH sasvim drugačiji.

– Ključni čimbenici za razmatranje BiH kao atraktivne destinacije za preseljenje uključuju kulturu dobrodošlice i inkluzivnost, kvalitet života, porodično okruženje i troškove života. Razumijevanje tih čimbenika ključno je u privlačenju strane radne snage kako bismo se mogli takmičiti sa zemljama EU u privlačenju radne snage – objašnjava Mehić.

S druge strane, prema istraživanju iz 2023. radnicima iz BiH i dalje su najzanimljivije zemlje DACH regije, uprkos problemima s kojima se suočava njemača privreda i određenom broju radnika koji se vraćaju iz Njemačke u BiH. Važno je napomenuti da su u 2024. primijećene određene promjene u preferencijama radnika iz BiH. Tokom 2024. Moj posao proveo je dodatna istraživanja koja su pokazala da bi otprilike 30 odsto ispitanika iz BiH od zemalja u regiji radilo isključivo u Hrvatskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu