Društvo

Trebinje traži KREDIT za započete projekte: Novo zaduženje od 5,4 miliona maraka

Trebinjske gradske vlasti posljednjih destak godina kredite podižu uglavnom za infrastrukturne projekte.

Trebinje traži KREDIT za započete projekte: Novo zaduženje od 5,4 miliona maraka
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Krediti su podizani za izgradnju i modernizaciju saobraćajnica, trotoara, trgova, finansiranje kapitalnih projekata, kupovinu zemljišta za izgradnju puteva, finansiranje prenesenih obaveza i konsolidovanje javnih ustanova, kao i realizaciju projekta „Snabdijevanje vodom i kanalizacijom u Trebinju“.

Trebinje je krajem marta ove godine bilo zaduženo oko 13,2 miliona KM, a najavljeno je novo zaduženje od preko 5,4 miliona KM.

Pred odbornicima na narednoj sjednici Skupštine grada, koja je zakazana za četvrtak, biće prijedlog odluke o dugoročnom kreditnom zaduženju, a u obrazloženju je navedeno da se grad zadužuje na period od 10 godina, sa fiksnom kamatnom stopom do 3,2 odsto i grejs periodom od šest mjeseci, kako bi se finansirao nastavak započetih i novih kapitalnih investicija.

Razlog su smanjene koncesione naknade koje pripadaju trebinjskom budžetu na osnovu proizvodnje Hidroelektrana na Trebišnjici poslije havarije u HE „Dubrovnik“ i šteta nastala od olujnog vjetra krajem februara ove godine.

Prema procjeni u odnosu na prošlu godinu, u budžetu će nedostajati oko 2,5 miliona KM nakon havarije u Platu u januaru ove godine. Šteta od februarskog nevremena na privatnim i javnim objektima procijenjena je na preko 400.000 KM – rekao je ranije gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić.

Socijalni programi

On je dodao da to neće zaustaviti sve započete i najavljene projekte, kao ni predviđenja izdvajanja u ovoj godini za 30 socijalnih programa.

Ukoliko prijedlog o novom kreditu dobije potreban broj glasova odbornika Skupštine grada, Trebinje će biti zaduženo oko 19 miliona KM, a godišnji anuiteti biće skoro 9 odsto prihoda.

Ćurićev predhodnik Luka Petrović (SNSD) se prije dvije godine zadužio za oko 6,3 miliona KM, takođe na 10 godina, a kredit je, kako je tada obrazloženo, bio namijenjen isključivo nametima naslijeđenim od predhodne vlasti, nepokrivenom deficitu i prenesenim obavezama.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Petrović je, nakon što su odbornici većine prihvatili kreditno zaduženje, objasnio da je bilo oko 200 adresa privatnih i državnih ustanova i preduzetnika kojima se duguje preko dva miliona KM i napomenuo da novca na računu nema, a da je predhodna vlast ostavila nekom drugom da to plaća.

Afera “Alijagić”

Bivši gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević (PDP) je takođe ulazio u kreditna zaduženja, a kredit je podignut i u vrijeme načelničkog mandata Dobroslava Ćuka (SNSD).

Godinu dana nakon što je izabran za gradonačelnika Trebinja Vučurević je predložio kreditno zaduženje od oko 3,5 miliona KM, što su odbornici tadašnje većine usvojili. U obrazloženju je navedno da će se kredit iskoristiti za infrastrukturne projekte, pored ostalog za završetak gradnje nove autobuske stanice i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na istočnoj obilaznici.

Nekadašnji načelnik Trebinja Dobroslav Ćuk rekao je za Srpskainfo da se u svom prvom mandatu nije kreditno zaduživao, iako je afera “Alijagić” jedno vrijeme blokirala račune tadašnje Opštine Trebinje.

Pred kraj drugog mandata Ćuk se, ipak, zadužio za 1,7 miliona KM za kapitalne investicije, odnosno za otkup zemljišta za istočnu obilaznicu i izgradnju i rekonstrukciju gradskih saobraćajnica, a iste godine podignut je i kredit od 1,8 miliona KM kod Evropske investicione banke.

Budžet pune prodajom zemljišta

Gradski budžeti se pune i prodajom zemljišta. Prema saznanjima Srpskainfo, cijene kvadrata zemljišta u Trebinju su posljednjih godina porasle za 70 odsto.

Bolji poznavaoci finasija navode da je bolje se kreditno zaduživati dok zaduženje previše ne opterećuju budžet, nego prodavati gradsko zemljište, jer se očekuje dalji rast cijena.

Godišnji anuiteti zaduženosti lokalnih zajednica ne smiju prelaziti 18 odsto prihoda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu