Odluka Savjeta ministara BiH praktično je 1. jula, kada je stupila na snagu, označila početak proizvodnje za skladišta i magacine, kako bi se izvoz samo odložio za tri mjeseca.
Zato cijene peleta, ogrevnog drveta i oblovine nisu smanjene, osim skromnih nekoliko procenata. Jednako kao i prije zabrane izvoza, nije moguće poručiti pelet po cijenama manjim od 550 KM, mada pojedini proizvođači drže i više cijene.
Predstavnici entitetske i vlasti na nivou BiH tada su naglašavali da će zabranom izvoza, koja je na snazi do kraja septembra, obezbijediti stabilizaciju domaćeg tržišta jeftinijim energentima, a fabrike namještaja jeftinijim trupcima i u dovoljnim količinama. Poslije prvih iskustava jasno je da se gotovo ništa od ovoga nije ostvarilo i da se, neopravdano, alibi za visoke cijene ogrevnog drveta, a naročito peleta, traži u ukrajinskom ratu i svjetskoj ekonomskoj krizi.
Niko ne želi priznati da su naše šume, pune otpada, grana i suvih stabala, idealne sirovine za ovaj energent. Sada se već, na osnovu izjava pojedinih državnih funkcionera, čelnika strukovnih udruženja, te snažnog pritiska proizvođača peleta, ogrevnog drveta i drugih drvnih sortimenata obuhvaćenih Odlukom o privremenoj zabrani izvoza, može pretpostaviti da će od 1. oktobra sve biti vraćeno na staru praksu i da će šleperi u kolonama, natovareni navedenom robom, krenuti ka Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Italiji…
Domaće stanovništvo moći će samo da ih isprati tužnog pogleda i praznih džepova, čiji sitniš je nedostižan za visoku cijenu tone peleta ili kubika bukovine, grabovine ili hrastovine. Dugoročna zabrana izvoza, bar na pola godine, domaćem tržištu bi, kako tvrde u pojedinim tvornicama furnira i namještaja, dala bar neku šansu.
Ovako, od velike priče korist je mala ili sasvim skromna, a najrealniji je zaključak da je nikakva. Ukoliko se zabrana ne produži, ispostaviće se da su sasvim u pravu svi koji tvrde da smo tri mjeseca svjedočili još jednoj političkoj manipulaciji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu