Društvo

Tržni lanci spuštaju cijene za 10 odsto: Na pomolu društveno odgovorna kampanja

Predstavnici trgovačkih lanaca u Srpskoj spremni su da se odreknu dijela profita na određene proizvode u korist građana Srpske.

ljudi u marketu
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ovo tvrdi ministar trgovine i turizma RS i da je siguran da će Vlada Srpske njihovu namjeru podržati i maksimalno promovisati.

–  Vlasnici trgovačkih centara su shvatili da su inflatorna kretanja udar na građane, pogotovo na one koji imaju primanja ispod prosjeka – rekao je Šulić.

On tvrdi da su predstavnici trgovinskih lanaca na sastanku u Ministarstvu podržali inicijativu resornog ministarstva o društveno korisnim proizvodima, odnosno da se odreknu marži na određene proizvode.

– Takvi proizvodi biće označeni stikerom “društveno odgovorni proizvodi”  i Ministarstvo trgovine će to da promoviše u cilju smanjenja inflacije – dodao je Šulić.

Ministar Šulić održao je sastanak sa predstavnicima trgovačkih lanaca na kojem im, je, između ostalog, predložio mogućnost provođenja kampanje u čijem središtu bi bilo društveno odgovorno poslovanje u smislu plasiranja pojedinih proizvoda po nižim cijenama u maloprodajnim objektima u RS.

Sastanku je prisustvovao i predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić koji za Srpskainfo potvrđuje da je ministar predstavnicima trgovačkih lanaca ponudio mogućnost potpisivanja sporazuma u kojem bi bili definisani proizvodi sa nižim maržama u odnosu na redovne.

– Ti proizvodi će biti označeni sa karticom društveno odgovornog ponašanja, a u tu grupu ne bi spadali oni proizvodi na koje je ograničena marža Uredbom Vlade RS – objašnjava Račić.

On dodaje da još nije definisano koliko će artikala biti obuhvaćeno sporazumom, ali je ideja, kako ističe, da cijene tih proizvoda budu niže oko deset odsto od redovnih cijena.

– U ovu kampanju bi bili uključeni i prehrambeni artikli, ali i roba široke potrošnje. Na sastanku su bili i predstavnici trgovačkih lanaca koji prodaju uglavnom prehrambene proizvode, ali i firme koje prodaju robu široke potrošnje za dom. Biće ponuđeno svima – navodi Račić.

Goran Račić
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

On tvrdi da vlasnici trgovačkih lanaca neće dobiti ništa zauzvrat, odnosno subvencije iz budžeta, već da se radi isključivo o zajedničkoj kampanji o društveno odgovornom ponašanju u krizi.

– Oni koji su bili na sastanku izrazili su spremnost da podrže inicijativu – zaključuje Račić.

Murisa Marić, izvršna direktorka Udruženja za zaštitu potrošača „Don“, za Srpskaifo kaže da očekuju da ih ministar trgovine danas upozna sa ovom inicijativom.

– Danas imamo sastanak u Ministarstvu trgovine i turizma i vjerujem da ćemo biti informisani detaljnije. U svakom slučaju, sve što može da doprinese poboljšanju životnog standarda, mi podržavamo – objašnjava Marićeva.

Napominje da će vrijeme pokazati koliko će predviđena kampanja biti društveno odgovorna, odnosno da li će biti zloupotreba.

Inicijativa Ministarstva trgovine i turizma RS je, po svemu sudeći, po ugledu na akciju „Stop inflaciji“ u Crnoj Gori.

“Akcija ‘Stop inflaciji’ dala je odlične rezultate. Iza nas su i brojne zemlje EU koje se bore s inflacijom. Konkretnim akcijama pokazujemo kako se čuva standard građana Crne Gore – rekao je crnogorski ministar ekonomskog razvoja Goran Đurović.

Pročitajte još

Crna Gora je u martu pokrenula akciju “Stop inflaciji”, a ministar Đurović tvrdi da je zahvaljujući tome ova zemlja u regionu imala najnižu inflaciju u aprilu.

Akcijom “Stop inflaciji” su ograničene cijene osnovnih životnih namirnica u svim trgovačkim lancima, a akciji su se pridružile i apoteke, telekomunikacijski operateri, ali i drugi poslovni subjekti. Godišnja stopa inflacije u januaru, u Crnoj Gori, iznosila je 16,2 odsto, a u aprilu 8,6 odsto.

U Republici Srpskoj godišnja inflacija u januaru je iznosila 13,4 odsto, a u aprilu devet odsto. 

Treba napomenuti da je na snazi Uredba Vlade Srpske o ograničenim maržama na osnovne životne namirnice i gorivo.

MLIJEKO SKUPLJE 28,1 ODSTO

Godišnja inflacija u aprilu u Republici Srpskoj iznosi devet odsto. Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u deset, a niže cijene u samo dva odjeljka – podaci su Zavoda za statistiku Republike Srpske. Slijedi rast cijena u odjeljku Hrana i bezalkoholna pića od 13,8 odsto, zbog poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda od 28,1 i ribe od 24,8 odsto, potom u odjeljku Ostali proizvodi i usluge – 12,6 odsto, zbog poskupljenja proizvoda za ličnu higijenu od 17,2 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije