Društvo

Turistički projekat graničnih opština BiH i Crne Gore: Vraćaju trebinjsku lađu iz zaborava

Stara drvena lađa, jedinstvenog izgleda koja je nekada plovila samo kroz Trebinje, a koju su gradili trebinjski majstori, ponovi bi ovog ljeta trebalo da budu na rijeci Trebišnjici.

Turistički projekat graničnih opština BiH i Crne Gore: Vraćaju trebinjsku lađu iz zaborava
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ / RAS SRBIJA
Mjesto gdje su se nekada vezivale trebinjske lađe.

U okviru projekta prekogranične saradnje „Život na granici BiH i Crne Gore, stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije“ nekoliko novih čamaca, urađenih po uzoru na trebinjsku lađu, biće potonute u Trebišnjicu u avgustu, kao nova turistička ponuda. Lađe će se vezivati na istim mjestima gdje se to radilo i prije više decenija, uz zidine Starog grada, u kojima su i sada alke za vezove čamaca.

Ovim projektom koji se  provodi u Trebinju i  Bileći, te Nikšiću i Plužinama u Crnoj Gori, biće mapirano još četrdesetak lokacija i spomenika kulturno istorijskog nasleđa u obe države, koji su poprilično zapušteni, a mogu obogatiti turističku ponudu pograničnog prostora. U Trebinju bi to mogla biti Brankovića kula, tvrđava Strač, rimski most kod Studenca, neki vjerski objekti i drugi lokaliteti, a šta će dobiti drugačiji izgled i biti dostupno turistima odlučiće ljudi od struke.

Na predstavljanju projekta prekogranične saradnje susjednih opština BiH i Crne Gore „Stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije“ navedno je da je osnovni cilj povezati prirodnu i kulturno – istorijsku baštinu sa turizmom u pograničnom području. Prema riječima koordinatora projekta, Miljana Vukovića iz trebinjskog Kulturnog centra učesnici projekta će nastojati da se kulturna baština na ovim prostorima ne tretira kao potrošačka kategorija, nego kao razvojna komponenta svake zajednice.

– Zadatak je da se valorizuju i obrade spomenici i kulturno –istorijske lokacije u gradu Trebinju i još tri opštine koje su teritorijalno povezane. Pored turističke iskorištenosti zajedničkog kulturno – istorijskog nasleđa projekat će povezivati i ljude i lokalne zajednice, a njihovu kulturnu baštinu predstaviti kao dio evropske baštine – istakao je Vuković.

Slavica Striković iz nikšićke organizacije “Ženska akcija”, koja je partner projekta, smatra da realizacija ovog programa daje novu dimenziju  u prekograničnoj turističkoj saradnji.

– Na novi, savremeni i efektan način učiniće se vidljivm i interesantnim za turiste vredno kulturno – istorijsko nasljeđe, koje je do sada bilo zapostavljeno – navela je ona.

Đanluka Vanini, šef sekcije za prekograničnu saradnju EU u Sarajevu rekao je da mu je drago da EU finansira projekat “Stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije”, pošto je 2018. proglašena godinom kulturnog nasljeđa i tradicije. – Ovaj projekat se bavi kulturno – istorijskim i prirodnim nasljeđem i njihovom doprinosu razvoju turizma, a u krajnjem će donjeti i benefite  nova radna mjesta u gradovima gdje se provodi – rekao je Vanini.

Realizacija prekograničnog projekta BiH i Crne Gore počela je u januaru i traje 16 mjeseci, a ukupna vrijednost je oko 332.000 evra.

Finasira ga EU u iznosu od 85 odsto, a ostatak novca obezbjediće grad Trebinje, trebinjski Kulturni centar i Centar za kulturu iz Plužina.

Lađa

Prva trebinjska lađa zaplovila je sredinom 19. vijeka. Njena dužina je od četiri do šest metara, širina oko 70 centimetara, a konačan izled zavisio je od količine novca koji je platio vlasnik, pa je bila i određeni statusni simbol.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu