To je pokazala anketa koju je Srpskainfo sprovela u saradnji sa dobojskom Bolnicom „Sveti apostol Luka“, u okviru koje je, na pojedina pitanja, odgovorili i više od 10.000 naših čitalaca.
Na pitanje „Znate li šta je angio-sala“ potvrdan odgovor je dalo 48,21 odsto, a odrečan 51,79 anketiranih.
Od ukupnog broja anketiranih, na pitanje „Znate li koje je procedure moguće raditi u angio-sali?“, sa „da“ je odgovorilo 63,74 odsto, a sa „ne“ 36,26 odsto.
Čak 72,87 odsto zna da su kardiovaskularne bolesti vodeću uzrok obolijevanja i smrti, a 64,99 odsto koji su glavni faktori rizika za nastanaka srčanog udara.
Na pitanje „Da li znate da Doboj uskoro dobija angio-salu, jednu od opremljenijih i modernijih na ovim prostorima i šire, potvrdno je odgovorilo čak 78,47 odstograđana koji su popunili anketu.



Iz Bolnice u Doboju poručuju da konstantno rade na modernizaciji i poboljšanju usluga, kako bi mogli da odgovori na savremene zahtjeve u oblasti zdravstvene zaštite i da pruži visok kvalitet usluga svojim pacijentima.
Jedna od novih dijagnostičkih i terapijskih procedura koja će biti dostupna u novoj bolnici, a koja do sada nije izvođena u Doboju, je angio-sala odnosno sala za koronarografiju.
Sala za koronarografiju ima ključnu ulogu u dijagnostici i tretmanu srčanih oboljenja. Koronarografija je dijagnostička procedura koja omogućava ljekarima da vizualizuju krvne sudove srca i procijene prisustvo bilo kakvih suženja ili blokada, kažu u ovoj bolnici.
Naglašavaju neke od glavnih razloga zbog kojih je sala za koronarografiju od velikog značaja.
– Na prvom mjestu je precizna dijagnostika, koja omogućava ljekarima da direktno pregledaju srčane arterije koristeći kontrastno sredstvo i rendgenske zrake. To pomaže u identifikaciji područja suženja ili blokada koje mogu uzrokovati srčane probleme.Slijedi planiranje tretmana. Naime, na osnovu nalaza koronarografije, ljekari mogu donijeti odluke o daljem liječenju. Ako se otkriju značajni problemi, može se planirati angio-plastika, postavljanje stenta ili čak hirurška procedura kao što je bajpas operacija – objašnjavaju u dobojskoj Bolnici.


Kako kažu, izuzetno je važna i hitna intervencija.
– U slučaju akutnog srčanog infarkta, koronarografija omogućava hitnu intervenciju. U sali za koronarografiju mogu se odmah izvoditi procedures poput primjene stenta kako bi se brzo vratila prohodnost krvnih sudova i šteta na srčanom mišiću samnjila na minimum. Ništa manje nije važna ni sigurnost pacijenata. Sala je specijalno opremljena za izvođenje ovih procedura sa potrebnom opremom i osobljem za nadzor pacijenata tokom i nakon procedure. Takođe omogućava praćenje vitalnih funkcija i upravljanje bilo kakvim komplikacijama koje se mogu javiti. Takođe, ove sale su opremljene naprednim tehnologijama, uključujući visoko rezolutne rendgenske aparate i računske sisteme za analizu slika, što poboljšava preciznost dijagnoze i tretmana – ističu u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Ukratko, sala za koronarografiju predstavlja centralno mjesto za procjenu i liječenje srčanih stanja, omogućavajući ljekarima da efikasno i precizno upravljaju zdravljem pacijenata sa srčanim bolestima.
– Menadžment dobojske Doboj na čelu sa Mladenom Gajićem i dr Sinišom Marićem na vrijeme je prepoznao značaj koji će angio-sala imati za cijelu dobojsku regiju, te je odabrao dr Milana Blagojevića, internistu sa značajnim iskustvom i ugledom u oblasti interne medicine i uputio ga na supspecijalizaciju iz kardiologije sa fokusom na oblast interventne kardiologije – poručuju iz Bolnice „Sveti apostol Luka“ Doboj.

Doktor Milan Blagojević završio je Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli sa počastima, a za uspjeh tokom studija odlikovan je Zlatnom plaketom ovog univerziteta. Studij je završio u roku, sa prosječnom ocjenom 9,02.
Specijalizaciju iz interne medicine, te subspecijalizaciju iz kardiologije, završio je odličnim uspjehom na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
Tokom subspecijalističkog staža koji je trajao dvije godine, doktor Blagojević intenzivno je radio u angio sali UKC Srpske, pod mentorstvom doktora Saše Lončara. Dio svog usavršavanja proveo je i u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ Beograd, gdje se upoznao sa komplikovanim procedurama iz oblasti interventne kardiologije i u čijim izvođenjima je aktivno učestvovao, a boravio je i u studijskoj posjeti NR Kini.
Doktor Blagojević je nakon završene subspecijalizacije imenovan za načelnika Internističke službe u Bolnici Doboj, kao rezultat napora menadžmenta ove zdravstvene ustanove da poveća kvalitet svojih usluga.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu