Magazin

U domu imate vlagu i kondenz: Evo koje kućne biljke će riješiti taj problem

Vazduh u zatvorenom prostoru je skoro 30 odsto zagađeniji od spoljašnjeg vazduha, a za mnoge biljke se kaže da pomažu u pročišćavanju zraka u zatvorenom prostoru.

Sobne biljke
FOTO: MAGIC CUBES/YOUTUBE/SCREENSHOT

To je zato što biljke djeluju kao filter, upijaju toksine kroz svoje lišće i korijenje, a zatim ispuštaju kiseonik i vlagu u zrak. Kućne biljke takođe mogu proizvesti vlažnost u zatvorenom prostoru i smanjiti nivoe ugljendioksida u njemu.

Mnoge sobne biljke, najmanje 42 vrste, utiču na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. Upijajući toksine, pretvarajući ih u hranu i ispuštajući čist zrak, ove biljke filtriraju vazduh u zatvorenim prostorijama i čine ga čistijim.

Biljke prenose hemikalije iz vazduha do svog korjena apsorpcijom kroz svoje lišće. Što su listovi biljke veći, veća je transpiracija i nivo vlage. Prostorije s biljkama imaju 50 do 60 odsto manje spora i bakterija plijesni od onih bez njih. Toksini se takođe razgrađuju kada biljka povuče kiseonik do svog korijena, gdje ih mikrobi u tlu neutralizuju.

Pročitajte još

Korisne biljke uključuju biljku pauka, sorte filodendrona, kineski zimzeleni bambus i dracaenu. Dokazano je da engleski bršljan uklanja plijesan i formeldahid iz zraka u zatvorenom prostoru.

Ljiljan mira uklanja sve toksine, uključujući benzen, ksilen, toluen i trihloretilen. Druge biljke za koje se vjeruje da imaju učinak filtriranja u kući uključuju palmu areke, palmu trske, palmu dame i patuljastu palmu.

Tropske biljke proizvode sekret koji može zaštititi njihovo lišće od plijesni. Bostonska paprat uklanja formaldehid iz zraka. Nekoliko drugih korisnih biljaka koje treba uzeti u obzir su australska mačevalačka paprat, vinova loza, biljke kaučuka i plačljive smokve.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu