Volje je imao okušati se, znanje je trebalo steći. Prijatelj je Marka Lombarovića iz Otoka smještenog nedaleko od Vinkovaca u Hrvtskoj, uputio u rad s košnicama tako je nekako počelo, sve ostalo je istorija.
Senzacija od heljde
– Zaraza je to. Kupi ovo, kupi ono, daj ovo, daj ono… A ako nešto radim, onda to nastojim raditi kako treba – kaže 66-godišnji Lombarović.
Prve je košnice poslagao u dvorištu, na željezničke pragove, a kako se počeo širiti, nabavio je stari kamion kojemu je sada već 40 godina i u njemu napravio konstrukciju za 28 košnica. One se ne skidaju, osim ako se ne dogodi pomor pčela. Da može seliti svoje medarice, napravio je Marko i dvije prikolice, a treću kupio preko mjere za poljoprivrednike i sad s pčelama može uokolo, premještati ih, i imati košnice na više ispaša.
– Nikad ga kod kuće, k'o da je mornar – rekla je njegova supruga Katica, s kojom ima kćer i sina.
Danas njezin pčelar Marko proizvodi dvanaest vrsta meda najbolje kvalitete, što potvrđuju i brojna priznanja. Sekretar je u pčelarskoj udruzi, ima 95 košnica, u svakoj je minimalno 30.000 pčela. Tih barem tri milijuna radilica godišnje proizvede oko dvije tone meda od amorfe, bagrema, bršljana, heljde, kestena, lipe, uljane repice, suncokreta, zlatošipke te cvjetni, livadni i šumski med.
– Osim meda od kestena koji je s paše u Kostajnici, svi drugi moji medovi su plodovi Slavonije, naših šuma i naših ravnica. Ovo je podneblje bogomdano, ali problem pčelarstva je tržište meda. Puno ga se uvozi. Kupcima je najtamniji od svih vrsta cvjetnih medova, med od heljde, na koji ćete inače rijetko naići, pravo otkriće. Vrlo je ukusan, a k tome je i prava riznica svih vrsta vitamina i minerala, dobar za reguliranje visokog krvnog tlaka, pomaže kod nesanice, otklanja grčeve, pozitivno djeluje na rad jetre – rekao je on. Taj je med favorit i Marka Lombarovića.
– Svaki se pravi med mora kristalizovati, bilo za mjesec-dva ili pet mjeseci – objašnjava pčelar kako najlakše prepoznati pravi med od patvorine. Osim meda u teglicama, Marko u ponudi ima i med u saću te cvjetni prah, izvrstan za jačanje imuniteta.
U tu prostoriju Lombarović je stavio i suvremeni uređaj za izvlačenje vlage iz meda.
– U proizvodnji koristim digitalnu opremu, dosta ulažem u to, kao i u digitalne alate za marketing – govori Lombarović, čovjek koji se u pčelarstvu našao slučajno, kad ga je pronašao izgubljeni roj. Danas je Marku pčelarstvo strast, a misija da kupcima ponudi najkvalitetnije, provjerene i organske proizvode, prenosi Večernji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu