Iz Banjaluke se mnogo ne obaziru, uz poruku da je sve to već viđeno u sličnom formatu u okviru koalicija „Domovina“ i „Zajedno za BiH“, koje Bošnjacima ni Hrvatima nisu donijele očekivan politički uspjeh.
Da li je zaista tako? Inicijator okupljanja stranaka „probosanske orijentacije“ je SDP BiH, a plan je da tzv. „Pokret za državu“ čini ukupno 10 stranaka: Stranka demokratske akcije (SDA), Narod i pravda (NiP), Savez za bolju budućnost (SBB), Naša stranka (NS), Demokratska fronta (DF), Stranka za BiH (SBiH), Narodni evropski savez (NES), Platforma za progres (PZP), Hrvatska stranka (HS), Pokret demokratske akcije (PDA) i Nezavisni blok (NB).
Kako je objavio Klix, ciljevi su najmanje 70.000 glasova, osam do deset poslanika u Narodnoj skupštini RS, dva poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH, te potpredsjednici RS iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda.
Zanimljivo je da među ciljevima zasad nema kandidata za člana Predsjedništva BiH, koji, prema postojećem Ustavu BiH, iz Srpske mora da bude Srbin. Prema nekim informacijama, „Pokret za državu“ neće imati svog kandidata za tu funkciju iz RS kako bi mogao da „trguje“ i sa vlašću i sa opozicijom u Srpskoj, jer je javna tajna da u trci za Predsjedništvo i jedni i drugi računaju na bošnjačke i hrvatske glasove.

Dugoročni ciljevi trećeg bloka zvuče ozbiljno: raditi na jačanju identiteta BiH u Srpskoj, trajno postavljanje tog građanskog bloka kao faktora političke odluke u RS, smanjenje uticaja politika koje djeluju protiv Ustava BiH, te snažno zagovaranje članstva BiH u EU i NATO savezu… s ciljem da u budućnosti postane ključna stepenica ka konačnoj fazi promjena Ustava BiH i pravljenja građanske države.
Stranke planiraju da u Srpskoj imaju multietničku poslaničku listu, da rade na masovnoj registraciju dijaspore, da spriječe uplitanja političkih sukoba centrala stranaka iz FBiH, te da u kampanju krenu čak godinu dana prije izbora.
U cijeloj priči je zanimljiva činjenica da se u Srpskoj okupljaju one stranke koje navodno ne mogu jedna s drugom u Federaciji i na nivou BiH. To posebno važi za SDP, koja ovih dana razgovara s opozicijom iz RS, s ciljem zajedničkog nastupa opozicionih stranaka uz oba entiteta na idućim izborima, u smislu rušenja SDA, SNSD i HDZ, a istovremeno sa tom istom SDA pravi koaliciju u Srpskoj! Dakle, lider SDP Nermin Nikšić malo bi da ruši Bakira Izetbegovića, a malo da koalira s njim. Isto bi se moglo reći i sa SBB i SDA, koje ponovo nisu u političkoj ljubavi, ali kada je u pitanju Srpska – sve je drugačije.
– Bilo kakvo zalaganje nekih navodno lijevih, građanskih stranaka sa sjedištem u Sarajevu pada u vodu upravo iz tog razloga što se ujedinjuju s drugim strankama bošnjačke orijentacije, gdje se vidi da je ta prograđanska i prosocijaldemokratska opcija, ideološki gledano, najobičnija podvala. Cilj je da okupi neke Srbe i Hrvate oko ideje jedinstvene, unitarne BiH u kojoj bi bila dominacija samo jednog konstitutivnog naroda – ocjenjuje za Srpskainfo poslanik SNSD u Narodnoj skupštini Srđan Mazalica.

On podsjeća da smo i ranije u Srpskoj vidjeli ukrupnjavanje manje-više istih političkih stranaka, koje okupljaju bošnjačko biračko tijelo.
– To samo govori da ne postoji podjela, ideološki gledano, na lijeve, desne i druge političke parije kada je u pitanju bošnjački blok stranaka sa sjedištem u Sarajevu, nego je njihova ideologija jedinstvena, unitarna BiH. Kada je u pitanju Republika Srpska, njihovo ukrupnjavanje ima samo jedan cilj, a to je slabljenje pozicije Republike Srpske. Međutim, mišljenja sam da će njihova snaga u jednom i u drugom parlamentu ostati ista i nakon tog ukrupnjavanja – zaključuje Mazalica.
Šef Kluba poslanika DNS u NSRS Duško Ivić takođe naglašava da je ukrupnjavanja političkog bloka iz FBiH, koji bi nastupio zajedno u RS na izborima 2022, ista priča kao i 2018, kada su bili u jednoj koloni.

– Samo su sada drugi akteri. Što se tiče Srpske, nama je najbitnije da kao političke partije budemo jedinstveni oko minimuma nacionalnog ineteresa, što do sada nismo imali. A što se tiče glasova za partije iz FBiH, to je standardni broj glasova građana koji glasaju na svim izborima za njih kao i do sada – navodi Ivić.
Član Predsjednišva SDS Vukota Govedarica, vodeći se ranijim iskustvima, takođe vjeruje da treći blok ne može da napravi političku štetu Republici Srpskoj.
– Možemo da se prisjetimo da takve koalicije nisu imale neke epohalne rezultate i mahom su se svodile na izborni istorijski minimum u RS. S druge strane, mislim da je potpuno legitimno da se prave šire ili uže koalicije. S političke strane, ne treba posebno da nas zabrinjava to što političke partije iz FBiH, predvođene SDP, trebaju da imaju neki atak na RS. Njihov cilj je da probaju da afirmišu zajedništvo kako bi dobili nešto više glasova nego što bi to bio slučaj kada bi sve te političke partije pojedinačno nastupile – ističe Govedarica za Srpskainfo.

Kako kaže, s treće strane treba imati u vidu da Ustav RS garantuje određen broj mjesta bošnjačkom i hrvatskom narodu u Narodnoj skupštini.
– Oni pokušavaju da sa zajedničkom listom uzmu jedan dio mandata kako to ne bi iskoristile druge političke partije sa sjedištem u Srpskoj. Poznato je da sada potpredsjednik NSRS jeste Bošnjak, ali nije došao s liste takve koalicije, nego sa liste SNSD. Dakle, imaju zagarantovanu svoju poziciju, a da li će ostvariti više, čisto sumnjam. Eventualno da dobiju jedan mandat više, i to je po meni realno. Njihov domet sigurno nije na nivou kome oni streme, već je itekako desetkovan – zaključuje Govedarica.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu