Svijet

U Sibiru gori 5,4 miliona hektara šume, a voda kojom se gasi požar je SKUPA KAO ŠAMPANJAC (VIDEO)

Ruska vojska u potpunosti je angažovana na umanjenju požara, ali voda kojom se iz aviona pokušava da ugasi plamen je „skupa kao i šampanjac“.

U Sibiru gori 5,4 miliona hektara šume, a voda kojom se gasi požar je SKUPA KAO ŠAMPANJAC (VIDEO)
FOTO: RUSSIAN FEDERATION SERVICE AVIATION FOREST PROTECTION/EPA

Površina teritorije zemlje i šuma koje gore u Rusiji dostigla je vrhunac za sada, sa oko 5,4 miliona hektara koji plamte uglavnom u Sibiru i na krajnjem istoku zemlje.

Ukupna zemlja uništena vatrenom stihijom uskoro će premašiti onu uništenu u požarima 2018. godine. Prema predviđanjima Grinpisa Rusija, premašiće čak i do sada rekordnu 2012. godinu. Koliku je štetu vatra nanijela govori još jedna podatak ukupna površina uništene zemlje veća je od Bangladeša ili Grčke, a dim od požara veći je od Evropske unije.

Samo oko devet odsto požarišta se aktivno gasi, jer su ruske vlasti koncentrisale resurse na vatru koji prijeti naseljima ili industrijskim ili drugim ključnim objektima.

Prema procjenama Grinpisa Rusija požari će proizvesti preko 225 miliona tona ugljen-dioksida što je kompatibilno sa količinom godišnjih izduvnih gasova koje proizvede 49 miliona automobila.

Grigorij Kukšin, šef odjeljenja za protivpožarnu zaštitu Grinpisa Rusija kaže da je jedini spas u kiši.

– Ovo sada mogu ugasiti samo kiše. Nemoguće je ugasiti požar nijednom grupom snaga, čak i ako okupimo sve ruske vatrogasce, pozovemo Amerikance i dodamo Evropljane. Bacanje vode iz vazduha je upečatljiva slika za televiziju, ali Il-76 mogu da vrše samo nekoliko letova dnevno – od svoje baze do područja koje gase. Oni bacaju 40 tona vode i čineći to mogu privremeno da ugase samo 750 metara ivice vatre i to pod uslovom da pogode pravo mjesto. To nije mnogo s obzirom na obim požara, dok su troškovi bačene vode, s obzirom na troškove prevoza, platu osoblja, blizu troškovima šampanjca. Znači 40 tona šampanjca … i sa sličnom efikasnošću – kaže on.

Vatrogasni stručnjak Aleksandar Briukhanov rekao je da su ovogodišnji požari “vrlo jaki”.

– Postoji mnogo prizemnih požara visokog intenziteta ili čak velikih požara koji uništavaju skoro svu vegetaciju. Izgubljeno je mjesec dana. Požari nisu gašeni prvih mjesec dana, a sada je to nemoguće. Dešava se čak i da se šume koje su ugašene ponovo zapale – zaključuje on.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu