Svijet

U TOKU ŽESTOKA RASPRAVA U SAD Poslodavac će moći i da otpusti radnika ako se ne vakciniše protiv korone?

Uskoro kreće vakcinacija u ovoj zemlji, a šef ima pravo da otpusti radnika koji se tome protivi.

U TOKU ŽESTOKA RASPRAVA U SAD Poslodavac će moći i da otpusti radnika ako se ne vakciniše protiv korone?
FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA

Počinje široka primjena vakcine protiv kovida-19 u svijetu, a dobar dio građana i dalje negoduje.

Kakav će biti ishod, zavisi od zemlje do zemlje.

Ovih dana se najmanje priča o simptomima virusa korona, mnogo više o broju zaraženih i preminulih od posljedica virusa, ali ponajviše o vakcinama koje su stigle, i počele da se primjenjuju u nekim zemljama, prenosi Telegraf.

Sada analiziramo stanje u SAD, koje su i dalje najkritičnije kada je riječ o rastu novooboljelih. Tamo bi prva vakcina protiv korone mogla biti odobrena za hitnu upotrebu već u četvrtak, odnosno za dva dana.

Ako Pfizer (SAD) i BioNTech (Njemačka) dobiju zeleno svjetlo, distribucija treba da počne u roku od nekoliko dana. Ali, koliko god teške bile faze istraživanja, razvoja i distribucije, neki stručnjaci tvrde da je najteži dio borbe protiv virusa, zapravo, ono što tek slijedi: ubjeđivanje američkog stanovništva da se vakciniše.

Radnici na građevini
FOTO: FOTO: ROBERT GETEL/RAS SRBIJA

Dobar dio građana je protiv ove prakse, otprilike četvoro od njih desetoro kaže da “vjerovatno” ili “definitivno” ne želi da primi vakcinu. To pokazuje istraživanje Pew centra. Stručnjaci kažu da barem 70 odsto ljudi treba da se vakciniše ili stvori prirodna antitijela, kako bi se izgradio kolektivni imunitet.

Ali, šta kada se sudare stavovi zaposlenih i poslodavaca?

Advokat iz Dalasa, Rodži Dan, kaže da nekoliko njegovih klijenata, koji vode kompanije u domenu proizvodnje hrane i piće, naginje ka tome da vakcina protiv kovida-19 postane obavezna, i ne žele da čuju “ne” od radnika. Štaviše, on kaže da prema zakonu koji je na snazi u SAD, poslodavac može da primora radnika da primi vakcinu, a ako on neće – ima pravo da mu da otkaz.

Prema riječima ovog stručnjaka za pravo, vakcina poslodavcima obećava povratak u neku normalnu formu, koja je prekopotrebna ako preduzeća žele da povrate profit. Ipak, postoji nekoliko izuzetaka.

Pročitajte još

Ako je radna snaga sindikalno organizovana, kolektivni ugovor može podrazumijevati pregovore sa sindikatom prije vakcine. Zakoni protiv diskriminacije takođe pružaju određene mjere zaštite.

Prema Zakonu o Amerikancima sa invaliditetom (Americans with Disabilities Act), radnici koji ne žele da se vakcinišu iz medicinskih razloga imaju pravo da zahtijevaju izuzeće. U ovom slučaju, poslodavac bi morao da obezbijedi razumne uslove, kao što je davanje dozvole zaposlenom da radi na daljinu.

Izuzeti mogu biti i oni koji zbog vjerskih uvjerenja ne žele da prime vakcinu. Ipak, jasno je da ova tema, koliko nova, toliko i osjetljiva, i teško je razlučiti ko može da se pozove na “pravo o izuzeću”, a ko ne.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu