Društvo

U Zvorniku planiraju uvođenje sistema RAZDVAJANJA OTPADA

Na području Zvornika građani bi mogli da počnu primjenjivati zapadni sistem razdvajanja otpada, kako bi se produžio vijek trajanja regionalne deponije na Crnom vrhu.

U Zvorniku planiraju uvođenje sistema RAZDVAJANJA OTPADA
FOTO: RADE JOKIĆ/RAS SRBIJA

Upravo je ovo bila jedna od tema predstavnika Gradske uprave i predstavnika UNDP-a. Kako je istaknuto, radiće se na projektima koji mogu unaprijediti oblast reciklaže otpada, a najefikasniji način odlaganja otpada za reciklažu je njegovo razdvajanje na listu mjesta, odnosno kod građana.

U zvorničkom komunalnom preduzeću kažu da bi po broju kontejnera i lokacijama mogli da odgovore ovom projektu.

Jovan Tomić, direktor AD „Vodovod i komunalije“, kaže da su na sastanku predstavljene ideje koje bi trebalo da unaprijede odlaganje i preradu otpada, jer je u tim mjerama reformi BiH na samom dnu ljestvice.

Predstavljena je ideja da građani sami razdvajaju otpad, recimo papir, karton, plastiku i ostalo i tako je odlažu u kontejnere. Ostavljen je period u kome lokalna uprava i svi koji bi bili uključeni u projekat odgovore da li će doći do njegove realizacije ili ne – ističe Tomić.

Foto: Rade Jokić/RAS Srbija
Foto: Rade Jokić/RAS Srbija

Dodaje da su oni već sada, po broju kontejnera i lokacijama, spremni za ovaj projekat, ali treba uložiti sredstva u lokaciju, odnosno zgradu gde bi se taj razdvojeni otpad skladištio do prodaje, ukoliko dođe do realizacije projekta.

– Imamo prostor, a ako bi došlo do realizacije projekta spremni smo da uz finansijsku pomoć podignemo jedan takav objekat kako bi cijeli proces bio zaokružen – rekao je Tomić.

U Gradskoj upravi Zvornik su nam saopštili da UNDP u okviru svojih programa predlaže različite projekte, a jedan od njih je upravljanje otpadom po principu razdvajanja na mjestu nastanka.

– Na ovakav način iz otpada će biti izvučeni svi materijali koji se mogu ponuditi tržištu radi prodaje. Otpad razdvojen na mjestu nastanka je najčistiji i ima najveću tržišnu vrijednost. Zaprljani otpad gubi 70 odsto vrijednosti. Da bi BiH ispunila određene uslove za približavanje Evropskoj uniji mora da u narednih pet godina znatno unaprijedi upravljanje otpadom, a prvi koraci trebaju biti učinjeni u lokalnim zajednicama – istakli su u Gradskoj upravi.

Foto: Rade Jokić/ RAS Srbija
Foto: Rade Jokić/ RAS Srbija

U Javnom preduzeću „Regionalna deponija“ su rekli da se na tlu deponije odvajaju sirovine, od čega ostvaruju dvostruku dobit.

– Korist je u naplati od predatih količina otpada, ali i u činjenici da sve što se odveze sa deponije produžuje vijek njenog trajanja, koji je, po projektu po kome je izgrađena, bio 20 godina – rekao je Aleksandar Vračević, direktor ovog preduzeća.

Smanjenje otpada na deponiji

Aleksandar Vračević ističe da je jedini ispravan put smanjenje količina predatog otpada na deponiju preko njegovog odvajanja na mjestu nastanka.

– Za naše uslove najbolje je razdvajati otpad u domaćinstvima, i to na dvije frakcije: suvu, odnosno PET ambalažu, limenku, tetrapak, karton, staklo, najlon kese, i mokru, odnosno ostatke od hrane. Tako razdvojen bi bio transportovan u veći centar za zbrinjavanje, odnosno selekciju – rekao je Vračević.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu