Društvo

Upitano uzgajanje ljekovite biljke: Smilje na njivama propada, jer nema otkupa

Smiljari iz Hercegovine ne znaju šta će sa zasadima ove ljekovite biljke, pošto otkupa nema, a nakupci koji se povremeno pojave uzimaju ovu biljku bez tačno određene cijene i roka isplate uzete robe.

Upitano uzgajanje ljekovite biljke: Smilje na njivama propada, jer nema otkupa
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

U situaciji kada zasadi propadaju, proizvođači smilja su, ukoliko uopšte nađu kupca, prisiljeni da daju ovu ljekovitu biljku nakupcima na riječ. Jedan broj individualnih proizvođača se odlučuje za destilaciju i proizvodnju ulja, za šta moraju uložiti dodatni novac, a prodaja je, opet, potpuno neizvjesna.

U nešto boljoj situaciji su kooperanti, koji imaju ugovore sa firmama za otkup i preradu ljekovitog bilja.

Došli su nakupci, nude od 1,20 KM do 1,70 KM za kilogram smilja. Bio sam prinuđen da dam smilje, iako ne znam ni koliko ni hoće li platiti. Ali bolje bilo kad da plate, nego da sve propane – rekao je za Srpskainfo jedan od trebinjskih proizvođača smilja.

Smiljari u manjim hercegovačkim opštinama, Ljubinju i Berkovićima, koje je proteklih godina bila zahvatila prava smiljomanija, odlučili su da se vrate oprobanim kulturama.

U ljubinjskom odjeljenju za poljoprivredu navode da su smiljari imali uginuća biljke, a i niske cijene i neizvestan otkup su ih natjerali da oko 40 odsto parcela preoru i zasade, uglavnom, bijeli luk, paprike, pa čak i duvan, od koga Ljubinjci, takođe, zbog problema sa otkupom su odustajali proteklih godina.

U preduzeću “Lj bilje” iz Ljubinja kažu da su obavezni da od kooperanata otkupljuju smilje.

– Sve obaveze prema kooperantima izmirujemo. Koliko imamo informacije preduzeća za preradu ljekovitog bilja otkupljuju smilje od samo od svojih kooperanata. Oni koji su tu ljekovitu biljku sadili samostalno u posljednje vrijeme imaju probleme, kao i kad ostale poljoprivredne kulturne samostalno proizvodite. Tada je sve neizvjesno, da li ćete prodati i po kojoj cijeni – objašnjava  Slobodanka Dangubić iz ljubinjskog  “Lj bilja”.

Ona dodaje da je pala cijena eteričnih ulja i da ga ima na zalihama, ali i da se javljaju zainteresovani za ova ulja i iz zemalja gdje se do sada nisu izvozila.

Predstavnici Kineske asocijacije za trgovinu eteričnim uljima, aromama i začinima nedavno su obišli Hercegovinu. Cilj posjete, koju je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH je bilo da kineski privrednici saznaju više o uzgoju smilja i razmotre mogućnost saradnje sa hercegovačkim preduzećima, koja prerađuju smilje i rade proizvode na bazi smilja.

Hercegovinu je prije nekoliko godina bila zahvatila prava smiljomanija, kada su se u pojedinim dijelovima regije ravnala i brda da se dobiju parcele na kojima će se zasaditi ova aromatična ljekovita biljka.

Primamljive cijene otkupa od tadašnjih pet KM po kilogramu poljoprivrednicima su otvorile šansu za doborom zaradom, koja je, kako se ubrzo pokazalo, bila nerealna.

Liječi i uljepšava

Smilje je višegodišnja ljekovita aromatična biljka, koja raste u kršu, a skupocjena ulja od ove biljke njaviše se koriste u kozmetičkoj industriji. Cijena kilograma smilja je padala iz godine u godinu, a lani je bila 1,3 KM po kilogramu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu