Ova izjava predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika na božićnom prijemu u Istočnom Sarajevu uglavnom je u javnosti prošla nezapaženo, dok je u političkim krugovima različito tumače od toga da Dodik indirektno prijeti ostavkom ako ne bude mogućnosti za dogovor o Savjetu ministara BiH, do toga da srpski član Predsjedništva „po običaju blefira“.
Međutim, Dodikov savjetnik za politička pitanja Srđan Perišić kaže da se ne radi ni o kakvoj prijetnji ni planovima za ostavku, već o poruci bošnjačkoj političkoj eliti da su stabilnost i budućnost BiH sada u njihovim rukama.

– U toku je blokada Predsjedništva BiH iako je ono dobro startovalo, održalo četiri sjednice, s Dodikovim entuzijazmom da se može graditi BiH uz uvažavanje Srpske i da takva BiH može da bude vječna. Međutim, Dodik s druge strane nije naišao na entizijazam, već na nastavak stare politike gdje su glavni akteri bošnjačkoj političkoj eliti stranci, a ne Srbi. Bošnjaci ucjenuju Dodika učlanjenjem BiH u NATO, pokazujući svoje lice da ne žele RS u toj BiH, da ne žele politiku saradnje koju je najavio Dodik. I dalje žele ono što se radilo 23 godine, da stranci određuju politiku BiH, a to je politika Bošnjaka – kaže Perišić za Srpskainfo.
On upozorava da je nelegalno i nelegitimno kao uslov za konstituisanje Savjeta ministara BiH postavljati put ka NATO, jer „kakve veze s tim ima formiranje vlasti na osnovu rezulatima izbora“.
– Zato je Dodik rekao da jeste za stabilnost BiH, ali ako to drugi ne prepozaju, da se on neće time zarobljavati. Postoji stabilnost u Republici Srpskoj gde svi organi vlasti funkcionišu. Obratio se bošnjačkoj političkoj eliti s porukom da ta njihova blokada može samo da ugrozi BiH, a ne Srpsku, da Dodik ima gdje da se vrati ako nastave s blokadom. Dakle, ne planira on ostavku nego im govori da to što rade nije budućnost BiH. Ako oni hoće i dalje tako, neka rade, ali će Republika Srpska funkcionisati – poručuje Perišić.
Politička analitičarka Tanja Topić ipak smatra da Dodikova izjava jeste neka vrsta prijetnje ostavkom, ali je istovremeno i dio spekulacija koje smo slušali i prije izbora kada se govorilo da bi Dodik, ako pobijedi za člana Predsjedništva, mogao da se povuče i da to mjesto prepusti nekom drugom. Podsjećamo, u tom slučaju bi u Predsjedništvo BiH išao neko od srpskih poslanika u Predstavničkom domu BiH.

– S druge strane, mislim da je Dodikova izjava i stovremeno i reakcija u konkretnom slučaju na uslovljavanja koja dolaze od drugih članova Predsjedništva BiH. Ovo vrlo jasno ilustruje način političkog funkcionisanja i života u BiH. Stalno neko prijeti i nekog ucjenjuje, a sve to ide preko medija – kaže Topićeva za Srpskainfo.
Hipotetički, da li bi Dodikova ostavka u Predsjedništvu BiH bila uvod u do sada najveću političku krizu u BiH ili samo njegov povratak na poznati politički teren u Republici Srpskoj?
– Dodik nikada nije ni napustio teren u RS, koji smatra svojim. Na tom terenu je aktivniji nego na terenu BiH. S druge strane, šta u BiH znači kriza i koliko ona može da bude dublja i veća? Mislim da je kriza kod nas konstantna – zaključuje Topićeva.
Stanić: Dodik nemoćan u Sarajevu
Šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini RS Miladin Stanić kaže da je istina da je Dodik prezauzet obavezama u Republici Srpskoj „u kojoj upravlja političkim i svim procesima“.

– Nije čudno što je nervozan, jer u Sarajevu ne može ništa da uradi. On kada se povuče iz Sarajeva, donji je u svim slučajevima. Dodik je mislio da i na nivou BiH može uvesti diktaturu kao što je uveo u Srpskoj, a to je nemoguće. On gore mora raditi po zakonima, a ne kako radi u RS, sve svojom voljom – kaže Stanić za Srpskainfo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu