U istom periodu, na nivou BiH pokrivenost uvoza izvozom pala je sa 63,16 odsto u 2018. na 60,45 odsto u prošloj godini.
Analiza Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuje da je industrija TOKO od 2009. do 2018. godine u kontinuitetu bilježila konstantan porast izvoznih rezultata i povećavala pokrivenost uvoza izvozom.
Tako je i u ukupnoj spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni BiH u prvih šest mjeseci lane ponovo bila značajno zastupljena i zauzimala četvrto mjesto kako po uvozu, tako i po izvozu.
Uvoz industrije TOKO je za šest mjeseci lane bio oko milijardu KM ili za 52,2 miliona KM manje nego u istom periodu 2018.
Izvoz je u pomenutom periodu prošle godine iznosio je 793,9 miliona KM, što je za 26,63 miliona KM manje nego u istom periodu 2018.
Najznačajniji uvozni proizvodi lane bili su obuća 185,15 miliona KM, sirova, sitna i krupna koža – 152,92 miliona, odjeća i pribor za odjeću osim pletenih ili kukičanih – 116,53 miliona, odjeća i pribor za odeću, pleteni ili kukičani – 110,47 miliona i tekstilne tkanine – 60,81 miliona KM.

Najznačajniji izvozni proizvodi u 2019. bili su obuća – 384 miliona KM, odjeća i pribor za odjeću osim pletenih ili kukičanih – 167,86 miliona, odeća i pribor za odjeću, pleteni ili kukičani – 99,19 miliona KM, sirova, sitna i krupna koža – 44,27 miliona i proizvodi od kože – 4,45 miliona KM.
Muris Pozderac, sekretar Asocijacije tekstila, odeće, kože i obuće u STK, kaže da ipak ohrabruje činjenica da je u prvom polugodištu lane ponovo povećan izvoz gotovih tekstilnih proizvoda i to iz grupe odjeća i pribor za odjeću, pleteni ili kukičani proizvodi za 11,06 miliona KM i iz grupe ostali gotovi proizvodi od tekstila za 3,42 miliona KM.
– To se desilo iako se kod nas još pretežno rade „lohn“ poslovi dorade za ino kupce, gdje sve sirovine i repromaterijale naša firma dobije od svojih kupaca, te uprkos brojnim problemima sa kojima se domaći privrednici susreću. Počev od dvostrukog plaćanja carine na repromaterijale bez EU porijekla, nedostatka ali i odliv postojećeg stručnog kadra, malih ili nikakvih podsticaja, velikih fiskalnih i parafiskalnih nameta, još uvijek nedovoljnog razumijevanja i podrške države ovoj najniže plaćenoj industrijskoj grani. I da na sve ovo dodamo još nepovoljan, i za ino-investitore ekonomski nesiguran politički ambijent u državi – kaže Pozderac za Srpskainfo.
Dodaje da, nažalost, obućarska industrija, koja je uvijek do sada držala primat u izvozu, u prvoj polovini 2019 godine bilježi diskretno smanjen uvoz za 13,9 miliona KM, ali i minimalni porast izvoza za samo 17.640.
Prema njegovim riječima, aktivnostima STK, u saradnji sa privrednom BiH i podrškom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, već nekoliko godina se produžuje „Odluka o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carina kod uvoza određenih repromaterijala.
– Ova odluka je, prema izjavama brojnih privrednika – korisnika ovih benefita, dosta pomogla i omogućila znatne finansijske uštede kompanijama, a samim tim i zapošljavanje više hiljada novih radnika te ulaganje u modernizaciju i proširenje proizvodnih kapaciteta. Međutim, neophodno je da država daleko više posveti pažnje ovom značajnom industrijskom sektoru, koji direktno zapošljava 30.000 -35.000 radnika, a indirektno najmanje još toliko, i konstantno u cjelokupnoj trgovinskoj razmjeni države već dugi niz godina zauzima visoko četvrto mjesto po izvoz – poručuje Pozderac.
Najznačajnije zemlje partneri u izvozu i dalje su zemlje EU – Italija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Francuska, Turska, Slovačka, Poljska i Srbija, a u uvozu: Italija, Njemačka, Srbija, Turska, Slovenija, Austrija, Hrvatska, Kina, Mađarska, Poljska.
Naše kompanije očuvale poslove
– Uprkos ozbiljnim problemima, treba posebno naglasiti da naše kompanije ipak uspijevaju dogovoriti, ali i očuvati poslove sa najpoznatijim i najprestižnijim svjetskim brendovima u svijetu odjeće i obuće kao što su: „Armani“, „Benneton“, „Burberry“, „Champion“, „Diadora“, „Hugo Boss“, „Paul Green“, „Triumpf“, „Addidas“, „Gucci“, „Hogan“, „Moncler“, „Nero Giardini“, „Nike“, „Prada“. Tu moramo pomenuti i izradu auto-presvlaka za najpoznatije svjetske brendove u auto-industriji – naglašava Pozderac.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu