Ovo je obrazloženje odluke koju je Vlada nedavno usvojila, a kojom je grandiozni objekat od 800 kvadrata u Užičkoj ulici 23 dat Nikoliću za boravak, ali i za prijem i boravak stranih gostiju u okviru saradnje sa Rusijom i Kinom pri kancelariji koju vodi.
Blic je došao u posjed obrazloženja, a na osnovu kojeg se da zaključiti da su Nikolić i Vlada ovim potezom u stvari mislili na građane.
Radi obezbjeđivanja funkcionalnijeg i ekonomičnijeg korišćenja nepokretnosti za reprezentativne potrebe, predlaže se promjena namjene i načina korišćenja određenih nepokretnosti za reprezentativne potrebe. Za sprovođenje ove uredbe nije potrebno obezbjediti dodatna sredstva u budžetu Srbije – navodi se u obrazloženju odluke koju je potpisala premijerka Ana Brnabić.
Nikolić će tako od 10. novembra, kada odluka stupa na snagu, svoj skoro dugomjesečni status ilegalca u najelitnijem dijelu prestonice konačno prebaciti u legalne vode. Istina, ovaj “ilegalac” građane Srbije je veoma skupo koštao jer se za održavanje luksuznog objekta, za račune za struju, troškove obezbjeđenja i osoblja mjesečno izdvaja oko pet hiljada evra.
Nikolić sada može da bude miran da će barem u naredne tri godine biti pošteđen troškova i stresa selidbe, a sociolog Ratko Božović kaže da ga ne bi iznenadilo i da se u narednom periodu “promijeni i vrijeme”.
– To je onaj sistem “imati i biti”. Očekujem da je sljedeći korak da se promijeni i vrijeme, onda ćemo imati vječito proljeće u Srbiji. Nije dobro na prečac stvarati posebne uslove za nekoga, mora se voditi računa o principijelnosti i kad se nekom nešto daje i kad se uzima. Prekoračena je mjera u pravima i odgovornostima – napominje Božović.
Pred predsjedničke izbore u aprilu 2017. godine, veliko komešanje je nastalo kada se odlučivalo da li će se Nikolić drugi put kandidovati. Kako mu istraživanja nisu davala izglede za pobjede u prvom krugu, što je bio prvi kriterijum za imenovanje, rekao je da će se povući ako mu bude omogućeno da ostane u Užičkoj 23.
Od 31. maja, kada je predsjedniku Aleksandru Vučiću predao državni pečat i posebnu zastavu, najpovlašćeniji političar u Srbiji je mimo propisa u državnoj vili. Za njegove potrebe u međuvremenu je formiran i Nacionalni savjet za saradnju sa Rusijom i Kinom, u kojem je udomio svoje najbliže saradnike sa Andrićevog vijenca. Profesor na Fakultetu političkih nauka Zoran Stojiljković kaže da ga odluka Vlade nije iznenadila i da predstavlja svojevrsnu kompenzaciju Nikoliću za ranije zasluge.
– Očigledno je da je pronađen način da se formalno podrži nešto na šta inače neko nema prava. Takav način postao je u političkoj oligrahiji normalan – smatra Stojiljković.
(Blic)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu