Banjaluka

UŠTEDE, PROMJENE, PODRŠKA Godina dana najmlađeg gradonačelnika u istoriji Banjaluke

Besplatni udžbenici za osnovce, rekordne uštede, transparentnost, borba protiv kriminala i korupcije, vraćanje zelenila gradu i započeti istorijski projekti od značaja za grad, samo su dio onoga što je obilježilo godinu dana mandata Draška Stanivukovića, najmlađeg gradonačelnika u istoriji Banjaluke.

UŠTEDE, PROMJENE, PODRŠKA Godina dana najmlađeg gradonačelnika u istoriji Banjaluke
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Više ništa neće biti isto. To je princip na kojem ćemo moji saradnici i ja raditi i od toga neću odustati dok god budem na funkciji gradonačelnika – prva je poruka, koju je gradonačelnik Stanivuković uputio 24. decembra 2020. godine po preuzimanju mandata prvog čovjeka grada.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Mjerama koje su prvi put pokrenute, više od 11.000 osnovaca dobilo je besplatne udžbenike, više od 10.000 penzionera dobilo je povoljniji javni prevoz, desetine porodica čija djeca žive sa invaliditetom i poslije navršenih 18 godina nastavljaju primati naknadu. Direktnu novčanu podršku dobili su i privrednici, zdravstveni radnici na području grada i porodilje.

Iz Gradske uprave kažu da su obezbijeđena sredstva i za druge nove mjere podrške, kao što je sufinansiranje privatnih vrtića, obezbijeđen je i novac za besplatan prevoz za penzionere sa penzijom do 250 KM i za srednjoškolce i studente iz porodica sa četvoro i više djece. Uz ove mjere podrške, najveći do sada grant i podršku dobio je Dom zdravlja, podršku su dobili i mladi, između ostalog, gradske stipendije za tekuću školsku godinu dobilo je 1.337 srednjoškolaca, a u okviru programa stipendiranja učenika i studenata za koji je izdvojeno 1,6 miliona KM. Mladima je na raspolaganje stavljen i potpuno uređen Dom omladine.

Pročitajte još

Nakon dvije decenije, riješeni su i imovinsko-pravni odnosi, kako bi porodice poginulih boraca i ratnih vojnih invalida u Ramićima i Šargovcu konačno postali vlasnici parcela na kojima su izgrađeni njihovi stambeni objekti.

– Nova gradska administracija napravila je značajne korake i na polju transparentnosti, uvela red u mnogim oblastima djelovanja, a povećanjem prihoda i smanjenjem rashoda obezbijedila je dodatnih 27 miliona KM putem rebalansa za ovu godinu i budžeta za 2022. godinu – navode iz Gradske uprave. Nova gradska administracija smanjila je dug za skoro deset miliona KM, imajući u vidu da je zaključno sa 31.12. 2020. godine ukupan dug Grada iznosio 135,2 miliona KM, a stanje duga na dan 31.10.2021. godine iznosilo 125,9 miliona KM.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Grad Banjaluka je po prvi put osnovao Tim za reviziju, uveden je red i otklonjene su uočene nepravilnosti oko korištenja službenih automobila. Imajući u vidu da u gradu postoji potreba za novim urbanim sadržajima, pokrenuta je inicijativa izgradnje gradskog parka na Banjalučkom polju, koji bi trebalo da postane najveća gradska zelena površina. Iako su izgradnju parka podržali brojni građani i stručna javnost, odbijen je prijedlog izrade regulacionog plana za ovo područje.

Nastavljena je gradnja sportske dvorane na Laušu i vrtića u Kuljanima i Vrbanji, više vodovodne i kanalizacione mreže (poput Gornje Piskavice, Vrbanje), obnovljeno više ulica u Kuljanima i Karanovcu, obezbijeđen je novac i za izgradnju Centralnog gradskog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.

– Banjaluka je, nakon 40 godina, dobila Urbanistički plan, kojim će jasno biti definisane zone i plan građenja, ali i opredjeljenje da se grad širi i razvija ka periferiji – ističu u GU.

Pokrenuto je više aktivnosti u cilju efikasnijeg, ali i domaćinskog poslovanja gradskih preduzeća, poput „Akvane“ i „Vodovoda“, koji ovu godinu završava sa dobiti koja je četiri puta veća u odnosu na rezultate poslovanja iz prošle godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu