Svijet

UTICAJ PANDEMIJE U svijetu zabilježen pad kriminaliteta, ali porast porodičnog nasilja

Usljed pandemije virusa korona i mjera restrikcije i karantina širom svijeta zabilježen je pad stope kriminala, rekli su zvaničnici.

UTICAJ PANDEMIJE U svijetu zabilježen pad kriminaliteta, ali porast porodičnog nasilja
FOTO: CHRISTOPHE PETIT TESSON/EPA

U Čikagu, jednom od gradova u SAD koji su najgori po stopi nasilja i kriminala, broj hapšenja zbog droge opao je za čak 42 odsto od početka blokade u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Prnjma mišljenju stručnjaka, razlog tog pada je taj što narko dileri nemaju drugu opciju već da čekaju da se stvari promijene, javlja AP.

Oni jednostavno sada ne mogu da se kreću i ne mogu nikome ništa da prodaju – rekao je advokat Džozef Lopez iz Čikaga.

Kriminal u Čikagu je generalno opao za 10 odsto, što je i globalni trend jer je u svim gradovima svijeta registrovana smanjena stopa kriminaliteta zbog blokade i karantina.

To važi čak i za ona područja koja su do sada imala najvišu stopu ubistava i nasilja, a van su ratnih zona. Ipak, policija upozorava na porast neprijavljenih slučajeva porodičnog nasilja.

Grad Njujork, centar američke pandemije, bilježi pad kriminalnih djela kao što su ubistvo, silovanje, pljačka, krađa, napad i krađa automobila za 12 odsto u periodu od februara do marta. U Los Anđelesu, stopa kriminala je od 15. marta opala za 30 odsto.

– Sada kriminalci nemaju prilike ni šansu koju mogu da iskoriste – rekao je Džo Đakalove, bivši narednik njujorške policije, koji sada predaje na Koledžu “Džon Džej” – dodajući da većina lopova i provalnika čeka da stanari napuste kuću što je sada neizvodljivo.

U Njujorku je tokom devedesetih godina zabilježen pad stope kriminala za oko 40 odsto u periodu od tri godine, dok je sada taj procenat skoro isti, ali u periodu od samo nekoliko sedmica, navodi AP.

Stopa kriminala smanjena je i u zemljama Latinske Amerike na nivo koji nije viđen u posljednjih nekoliko decenija.

– Broj ubistava je smanjen, a kriminalci ne meltretiraju druge tako kao nekad – rekao je građevinski radnik iz San Salvadora, te dodao da se svi boje zaraze i da niko ne izlazi.

U El Salvadoru su prošlog mjeseca registrovana najmanje dva ubistva dnevno, dok se prije nekoliko godina broj ubistava na dnevnom nivou mjerio se stotinama. Razlozi smanjenog broja ubistava su oštre mjere policije, primirje među bandama i skoro potpuna blokada kretanja.

U Peruu je stopa kriminala u martu opala za 84 odsto. Raul Gonzales, vlasnik pogrebnog preduzeća iz Lime, rekao je da je obično imao 15 tijela dnevno, većinom žrtava ubistava, a sada se desi da po šest sati niko i ne zatraži usluge njegove firme.

– Ovih dana skoro da uopšte nema ubistava ni saobraćajnih nesreća – rekao je Gonzales.

U Južnoafričkoj Republici policija je prijavila nevjerovatan pad stope kriminala tokom prve sedmice blokade. Ministar policije Beki Sele rekao je da je broj silovanja opao na oko 100 sa oko 700, koliko je bilo u isto vrijeme prošle godine. Broj napada opao je sa 2.673 na 456, a broj ubistava sa 326 na 94.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu