Kolumne

Uvozimo li i pelet iz Ukrajine?

„Pišu da je zamjena, montaža i balansiranje guma skuplje zbog rata u Ukrajini. Pa, nije kestenje u Banjaluci da zbog pritiska na Odesu poskupi na 22 KM.“

Tijana Grujić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ovaj satirični komentar najbolje oslikava situaciju na domaćem tržištu na kojem je sve poskupjelo, što ne kriju ni zvanične institucije. Međutim, razlozi poskupljenja su neuvjerljivi i vrijeđaju zdrav razum.

Tako je i sa cijenom peleta koje je skuplje nevjerovatnih 100 odsto u odnosu na prošlu sezonu. Osim što se zaratilo u Ukrajini, šta se to desilo pa je ovaj energent poskupio sa 330 na 700 maraka?

U „Šumama RS“ nisu promijenili cjenovnik jer im Vlada RS nije odobrila kako ne bi došlo do enormnog povećanja cijena finalnih proizvoda u maloprodaji na domaćem tržištu. Elektroprivreda RS prodaje struju po istim cjenama.

Postavlja se logično pitanje da li su proizvođačima troškovi drugih inputa toliko porasli pa su morali cijenama da izazovu haos na tržištu. Oni tvrde da je sve opravdano i da zarađuju tek 15-20 odsto.

Ekonomisti kažu da su ovo spekulativne cijene i da je država trebalo da reaguje i prije početka grijne sezone.

Nadležni citiraju zakon po kojem se cijene formiraju slobodno na tržištu, uz poruku da ima još jedan zakon po kojem mogu da ograniče cijenu peleta i da tako zaštite standard stanovništva.

Nikad nije kasno da se reaguje kad tržište divlja, ali je pitanje da li će to uticati na one koji su već odlučili da batale pelet i pređu na struju. Ali, bili su izbori, a prije njih nije poželjno baš talasati i nekome se posebno zamjeriti pa se sada pokušava popraviti bilo šta.

Dotle se sluđen narod pita kako će da prezimi, šta će da jede i hoćemo li, kao u Zimbabveu, zbog inflacije kupovati struju kao kredit za mobilni telefon.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu