Da je leptospiroza dijagnostifikovana, potvrđeno je za Raport.ba iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, nakon njihovog upita.
Iako je ova informacija poznata od sredine ovog mjeseca, Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo nije se obraćao javnosti, niti je upozorio građane na oprez. Sve ovo ukazuje na ozbiljne sistemske propuste u oblasti javnog zdravlja, higijene javnih površina i na kraju odgovornosti institucija prema onima zbog kojih postoje, a to su građani, piše Raport.
Šta je ‘dobrinjska bolest’
Zaraza je krenula iz sarajevske opšine Novi Grad, odnosno iz naselja Dobrinja, gdje se veći broj ljudi javljao ljekarima sa istim simptomima – izrazito visokom tjelesnom temperaturom, neobjašnjivim umorom, a laboratorijske pretrage krvi pokazivale su visoke upalne parametre kao i visoke parametre jetre. Kolokvijalno, bolest je nazvana ‘dobrinjska bolest’.
Međutim, da ona ima svoje ime – leptospiroza – nisu znali, nisu im to rekli ni ljekari opšte prakse, ali ni epidemiolozi iz Kantona Sarajevo, čija je obaveza iskomunicirati ovako ozbiljan rizik po zdravlje ljudi.
– Prvo telefonsko obavještavanje Zavoda od strane ljekara Doma zdravlja o obolijevanju pacijenata sa područja opštine Novi Grad je bilo 29. aprila 2025. godine, ali bez konkretne dijagnoze ili prijave bolesti, odnosno samo usmeno navođenje da pacijenti imaju povišenu temperaturu nepoznatog porijekla, te da im nije urađena nikakva bakteriološka dijagnostika. Dana 29. aprila 2025. Zavod za javno zdravstvo KS je obavijestio Infektivnu kliniku KCUS-a, sve direktore devet domova zdravlja KS i Federalni zavod za javno zdravstvo da postoji grupisanje pacijenata sa Aerodromskog naselja i sa Dobrinje sa simptomima visoke temperature, malaksalosti uz visoke vrijednosti upalnih parametara, te povišenih jetrenih transaminaza bez izražene druge simptomatologije – rekla je prim.dr. Anisa Bajramović, rukovodilac RJ za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo KS.
Zatim je Zavod, opet daleko od očiju javnosti, navedenim ustanovama dao upustva da obrate pažnju, te da izvrše prijavljivanje kada otkriju uzročnika.
– Uz stalnu komunikaciju sa ljekarima Infektivne klinike, došlo se do dijagnoze leptospiroze koju je prijavila Klinička mikrobiologija KCUS-a i Infektivna klinika KCUS-a. To se desilo 15. maja 2025. godine. Ti pacijenti, prema navodima ljekara, nisu imali simptome respiratornih i stomačnih infekcija – kaže Bajramović.
Ona pojašnjava kako je leptospiroza zoonoza koja se prenosi najčešće urinom glodara. Ne prenosi se sa čovjeka na čovjeka.
Iz Zavoda su potvrdili kako tokom 2022., zatim 2023. godine te do jeseni 2024. godine nije rađena obavezna preventivna sistematska deratizacija.
Iz Zavoda kažu kako ne treba zaboraviti obavezu svih stambenih zgrada i kuća, te poslovnih i drugih vrsta objekata da vrše dva puta godišnje navedenu deratizaciju, ali tvrde kako se ona u najvećem broju slučajeva ne vrši od strane upravitelja objekata, na području cijelog Kantona Sarajevo.
– Sve je to stvorilo uslove za širenje ove zoonoze. Bolest se prenosi putem povrijeđene kože, boravkom u vodi zaraženoj urinom i udisanjem u urbanim sredinama u kojima nije dugo urađena deratizacija. Zavod je obavijestio KUIP sa preporukama da se izvrši kontrola svih pijaca, uličnih prodavača voća i povrća, te piljara na području Novog Grada KS, te svih upravitelja stambenih i privatnih objekata u svim zgradama na području Novog Grada KS, da se utvrdi da li su radili obaveznu sistematsku preventivnu deratizaciju. Takođe je Zavod uputio KUIP-u preporuku da obavi pranje ulica i trotoara na području opština Novi Grad, Centar i Ilidža, pojačanu higijenu svih zelenih površina i svakodnevni odvoz smeća, te da javnom gradskom prijevozu naloži da obavi dezinfekciju i vanredna pranja svih vozila na području ove tri opštine, uključujući i tramvaje u narednom periodu – kaže Bajramović u svom odgovoru.
Ona napominje kako je Zavod je na osnovu svega navedenog izvršio prijavljivanje epidemije svim relevantnim insitucijama u skladu sa zakonskim propisima.
U toku preventivna deratizacija
Iz Zavoda za javno zdravstvo KS potvrdili su za ovaj portal da je u toku proljetna faza obavezne sistematske preventivne deratizacije koja se privodi kraju uz dodatne korekcije na području opština Novi Grad, Centar i Ilidža.
Na kraju, iz Zavoda navode kako žele naglasiti i značaj društvene odgovornosti prema prevenciji širenja zaraznih bolesti, a u smislu održavanja higijene zajedničkih prostorija, zelenih površina, prostora za odlaganje smeća i obaveze obavljanja deratizacije dva puta godišnje, a i češće, prema zakonskoj regulativi.
– Zavod redovno objavljuje na web stranici i fejsbuk stranici, za građane sve informacije o širenju zaraznih bolesti, a ovih dana smo objavili i posebnu objavu o proljetnom čišćenju prostorija i pravilno pranje voća i povrća. Higijena ruku i higijena stanovanja je vrlo bitan faktor u prevenciji ovog oboljenja – kažu iz Zavoda.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu