Ne bih to nazvao problemom, nego prilikom. Postoji veliki prostor za djelovanje i predstoje nam znatni koraci koje treba da uradimo, kao što treba paralelno raditi na kvalitetu visokog obrazovanja, a i razmotriti da li pustiti krupne svjetske `igrače` i šta će biti sa domaćima rekao je Turkanović na panel diskusiji “Tehnološki razvoj u funkciji investicione promocije Republike Srpske” u okviru konferencije “Invest Srpska 2022”.
On je podsjetio da su u ovoj zahtjevnoj industriji visoke plate i da je ona visoko profitabilna, ali da su skupa rješenja gdje je za inicijalna ulaganja potrebno 50 miliona KM do 100 miliona maraka.
– Tu se otvaraju dva pitanja – odakle sredstva i kako u upravljačkom smislu maksimalno iskoristiti sektor. Model nam mogu biti izolovani primjeri u javnoj upravi. Benefiti se mogu kvantifikovati, a kada je u pitanju digitalna transformacija u privredi, Srbija nam je primjer za to – dodao je Turkanović.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske “Svot” Saša Grabovac rekao je da je u ovoj oblasti za očekivati da većina stvari treba da bude pitanje tehnologije i ekonomije, ali da je u igri često i politika koja onda pravi zastoje, kao što je slučaj sa digitalnim potpisom.
– Potrebno je stalno raditi na podizanju svijesti o značaju IKT industrije. Prije produkcije kadrova treba razmišljati o tome kako ljude zadržati. Dobro je što u privatnom sektoru poslodavci rade na tome, kreiraju se programi zadržavanja radnika – naveo je Grabovac.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Zoran Đurić rekao je da ovaj fakultet proizvodi kvalitetan kadar i za inostrane kompanije.
On je podsjetio na dobre rezultate koje studenti ovog fakulteta postižu na različitim takmičenjima, gdje su odmah iza beogradskog univerziteta.
Đurić smatra da se danas moraju kreirati promjene koje se žele imati implementirane za 10 godina.
– Najbolje bi bilo da se krene od bazičnih stvari – da se obezbijede pristojni uslovi za ljude koji rade na fakultetima. Nemam ništa protiv privatnih fakulteta, ali bih volio kod nas vidjeti da privatni fakulteti proizvode bolje i kvalitetnije kadrove od državnih – rekao je Đurić.
Direktor Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske Miloš Grujić rekao je da je danas razgovarao sa svojim komšijom koji ima srednju školu i dobio je posao u IKT sektoru sa platom od 2.000 KM.
– Deset najvećih IKT firmi u Srpskoj zapošljava 775 lica ili 0,25 odsto ukupnog broja zaposlenih, a pravi jedan odsto BDP-a. Prosječna plata u ovom sektoru je dva ili tri puta veća od prosječne plate u Srpskoj. Tržište je prepoznalo potrebu za tim i to je veoma važno – istakao je Grujić.
Prvog dana konferencije “Invest Srpska 2022”, koja je okupila oko 200 učesnika iz više zemalja, održane su četiri panel diskusije, a za sutra su predviđena još tri panela i predstavljanje zaključaka.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu