Biznis

Velika dugovanja prema Poreskoj upravi RS: Najviše stečaja u 2023. godini pokrenuto u Banjaluci, Laktašima, Prnjavoru, Gradiški i Zvorniku

Problemi u poslovanju gurnuli su lani 86 preduzeća u stečaj, a njihova dugovanja samo prema Poreskoj upravi Republike Srpske premašuju devet miliona KM, s tim da taj novac, tvrde stručnjaci, najvjerovatnije nikada neće biti naplaćen.

Katanac na kapiji firme
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U Poreskoj upravi RS rekli su da je tokom 2022. godine pokrenuto ukupno 95 stečajnih postupaka, dok je godinu ranije loše poslovanje u stečaj odvelo 137 firmi.

– Najviše stečajnih postupaka u 2023. godini pokrenuto je u Banjaluci, Laktašima, Prnjavoru, Gradiški i Zvorniku, a neki od obveznika kod kojih je pokrenut postupak su „Kompanija Dušanić”, „Jelšingrad”, „Krajina-Kros”,  “Luna line”, “Mandoob” te  „Montaža-Mikić” – rekli su u Poreskoj upravi.

Dodali su da su tokom prošle godine pokrenuta i 143 likvidaciona postupka, najviše na području Banjaluke, Bijeljine, Gradiške, Trebinja i Zvornika. Tako je likvidacioni postupak, između ostalog, zadesio firme „Topić IP”, „Info plus”, Azur”, „Žegrap”, „Amagor” te “IN Future hub”.

– Naša prijavljena potraživanja za stečajne postupke koji su pokrenuti lani iznose 9,831 milion KM, a za likvidacione postupke 145.968 KM – naveli su u Poreskoj upravi RS.

Dugogodišnja stečajna upravnica u Republici Srpskoj Nataša Kosić kaže za “Glas Srpske” da najveći broj preduzeća koje zadesi stečaj na kraju budu likvidirana i obrisana iz registara.

Zakonska rješenja predviđaju i restrukturiranje firme, ali koliko mi je poznato, u posljednjih pet, šest godina nije rađeno nijedno restrukturiranje u Srpskoj. Da bi se išlo u restrukturiranje moraju postojati određeni uslovi koji garantuju oporavak, a kojih očigleno nije bilo u propalim preduzećima – rekla je Kosićeva.

Pročitajte još

Ona je dodala da su neizmirene obaveze privrednih subjekata kod kojih je pokrenut stečaj zasigurno daleko veće u odnosu na iznos dugovanja prema Poreskoj upravi RS.

– U postpku se uglavnom namire razlučni povjerioci koji imaju hipoteke, a Poreska uprava najčešće bude u opštem isplatnom redu za koji uopšte ne dođe do isplate ili ona bude u manjem, neznatnom procentu – pojasnila je Kosićeva i dodala da se komanija može likvidirati i na lični zahtjev vlasnika, ako su plaćene sve obaveze i potpom da otvori novo preduzeća.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu