Kultura

Veoma čudna smrt: Evo šta je ubilo čuvenog kompozitora

Ludvig van Betoven je imao genetsku predispoziciju za oboljenje jetre i infekciju hepatitisom B mjesecima prije smrti, pokazala su najnovija istraživanja.

betoven
FOTO: CHRISTIAN BRUNA/EPA

Tim sa Univerziteta Kembridž analizirao je pet pramenova kose. Naučnici koji su radili na ovoj studiji su za potrebe analize dobili osam pramenova za koje se vjerovalo da su pripadali slavnom kompozitoru. Nakon DNK analize i upoređivanja određenih dijelova kako bi se utvrdilo da je kosa stvarno pripadala slavnom umjetniku, istraživači su zaključili da je njih pet pripadalo Betovenu.

Daljim analizama je ustanovljeno da je on imao genetsku predispoziciju za bolesti jetre uzrokovanih nasljednim faktorom koji se naziva hemohoromatoza što, kako istraživači sugerišu, u kombinacijii sa njegovom sklonošću prema alkoholu i infekcijom hepatitisom B dovodi do razvoja spomenute bolesti. Međutim, nisu mogli da utvrde definitivan uzrok njegovog gubitka sluha.

Ludvig van Betoven je rođen u Bonu u Njemačkoj, 1770. godine, a umro je u 56. godini u Beču, 1827. Čudesni kompozitor i pijanista je pretrpio progresivni gubitak sluha, koji je počeo u njegovim dvedesetim i doveo do toga da je postao potpuno gluv do 1818.

Tristan Beg, genetičar i doktorant biološke antropologije na Univerzitetu Kembridž u Velikoj Britaniji, je rekao da je tim pretpostavio iz kompozitorovih bilježaka koje je pisao u posljednjoj deceniji svog života – da je Betovenov unos alkohola bio redovan, ali je bilo teško procijeniti količinu koju je konzumirao.

– Dok većina njegovih savremenika tvrdi da je njegova konzumacija bila umjerena prema bečkim standardima ranog 19. veka, to je vjerovatno iznosilo količine alkohola za koje se danas zna da su štetne za jetru – ocijenio je Beg dodajući:

– Ako je njegova konzumacija alkohola bila dovoljno velika tokom dovoljno dugog vremenskog perioda, interakcija sa njegovim genetskim faktorima rizika predstavlja jedno od mogućih objašnjenja za njegovu cirozu.

Johanes Kraus, sa Instituta „Maks Plank“ za antropologiju u Nemačkoj, istakao je da ne mogu sa sigurnošću reći šta je ubilo Betovena, ali mogu da potvrde prisustvo značajnog naslednog rizika i infekciju virusom hepatitisa B, prenosi Nova.rs.

Pročitajte još

– Iako se ne može identifikovati jasna genetska osnova za Betovenov gubitak sluha, naučnici upozoravaju da se takav scenario ne može striktno isključiti. Takođe smo identifikovali ono što opisujemo kao „dijete rezultat afere“ – u Betovenovoj direktnoj očinskoj liniji. Nadamo se da će tako što ćemo Betovenov gen učiniti javno dostupnim za istraživače, jednog dana moći da se odgovori na preostala pitanja o njegovom zdravlju i genetici – zaključuje Tristen Beg.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije