Korov ne nestaje sam od sebe, a kada je riječ o preslici (poznatoj i kao konjski rep, rastavić ili mačji rep), situacija je još gora.
Ova biljka važi za jedan od najupornijih korova koji se izuzetno teško uklanja, a tokom ljeta može da preplavi vašu baštu brže nego što mislite.
I dok vam možda djeluje kao da je jedino rješenje da je iščupate rukom – budite oprezni: korijeni ovog korova rastu izuzetno duboko i lako se lome, što znači da se biljka vrlo brzo vrati i to u još većem broju.
Ako ne reagujete na vrijeme, ova naizgled bezazlena biljka može lako da postane prava pošast u vašem vrtu. Ali prisustvo preslice nosi i jedno važno upozorenje za vašu baštu – ono o čemu većina ne razmišlja.
Ako vam je vrt prepun rastavića, to može biti znak da vaša zemlja pati. Tačnije, da je osiromašena i da nema dovoljno minerala. Zbog toga preslica ima tako dugačak korijen – pokušava da iz dubine zemlje izvuče hranljive materije koje joj fale na površini.
Zanimljivo je i to da, ako biljku iščupate, možete je slobodno ostaviti neko vrijeme da leži na zemlji. Budući da je puna minerala, ona može pomoći zemlji da se oporavi, a plodnija zemlja znači manju šansu da preslica ponovo izraste.
Ipak, imajte na umu da preslica nije bezbijedna za kućne ljubimce. Ako imate pse ili mačke koji vole da njuškaju po bašti, bolje je da biljku odmah uklonite iz okoline jer može biti otrovna za životinje.
Kako da obogatite zemlju?
Blog Prirodna bašta (Natuurlijke Moestuin) ima odličan savjet: dodajte lavinsku prašinu (lavameel) zemlji kako biste je prirodno nahranili. Ako je nemate, kalijum i fosfor su takođe dobra opcija jer kada su ti minerali u ravnoteži, korov se mnogo rjeđe vraća.
Preslica kao saveznik
Vjerovali ili ne, preslica može da se pretvori u prirodni saveznik u borbi protiv bolesti i štetočina u vašem vrtu. Naime, od nje možete da napravite čaj koji djeluje kao prirodni fungicid, pesticid i sredstvo protiv biljnih vaški. Recept preporučuje časopis Život na selu (Landleven), a evo i uputstva:
Pomiješajte 150 grama preslice sa 1 litrom vode i ostavite da odstoji preko noći.
Procijedite mješavinu i sačuvajte i vodu i biljku.
Skuvajte preslicu u još 1 litru svježe vode, minimum jedan sat.
Ponovo procijedite i sjedinite vodu iz kuvanja sa onom u kojoj je biljka stajala.
Razblažite smjesu u odnosu 1:10 i prskajte biljke kao prevenciju ili tretman protiv gljivičnih oboljenja.
Ako želite da ga koristite i protiv biljnih vaški dodajte kašiku sapunice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu