Zdravlje

(VIDEO, FOTO) "Bila sam ubijeđena da ove simptome ima svaka mama" Sara je prošla kroz pakao, dobila je RAK DEBELOG CRIJEVA u 34 godini

Sara Beran imala je dvoje djece, mali porodični posao i svega 34 godine kad je primijetila da svaki čas trči do toaleta.

Sara Beran
FOTO: SARA BERAN/INSTAGRAM

U prvi mah nije ni slutila da se njen organizam bori protiv opake bolesti. Vjerovala je da je dobila sindrom iritabilnog kolona koji pogađa 45 miliona Amerikanaca i da će problem biti prolaznog karaktera.

Sara nije imala vremena da ode kod doktora. Pretrpana obavezama kao i većina mama, odlagala je odlazak na pregled, računajući da će trčkaranje do toaleta u nekom trenutku prestati, kad prestane i stres koji ju je mljeo na svakom koraku. Inače je živjela zdravo, redovno je vježbala i vodila računa o ishrani. A onda je saznala da ima rak debelog cruheva u četvrtom stadijumu.

Pročitajte još

Sara je znala da postoji samo jedna opcija: borba.

– Morala sam da ga pobjedim – rekla je za Njujork Post.

– Nije bilo drugog izbora – navela je ona.

Ono što je posebno alarmantno je činjenica da se kod mlađih osoba, kao što je to slučaj sa Sarom Beran, bolest često dijagnostikuje u naprednijim fazama, kada ju je teže lečiti i kada stopa preživljavanja opada. Kao rezultat toga, u SAD je rak debelog crijeva sada najsmrtonosniji rak za muškarce mlađe od 50 godina i drugi najsmrtonosniji za žene u istoj starosnoj kategoriji.

“Mislila sam da je krv u stolici posljedica hemoroida”

U aprilu 2020. godine, Sara je bila zauzeta mama koja je žonglirala između zahtjeva svoje djece, koja su tada imala tri i pet godina, i posla stiliste.

– Vodila sam super zdrav i aktivan način života, ali uvijek je bilo malo stresa i anksioznosti – rekla je ona. Iako se često osećala iscrpljeno, pripisivala je to haosu porodičnog života i pritiscima svoje karijere.

Kad je krv počela da se sporadično pojavljuje u Sarinoj stolici, pomislila je da ili ima hemoroide ili da je dobila sindrom iritabilnog kolona.

– Imala sam dvije bebe, a to se često događa mamama – rekla je Sara.

Ona je takođe primijetila da joj je stolica tanja nego obično, ali nije imala grčeve u stomaku ili druge alarmantne simptome, pa nije mnogo razmišljala o odlasku na pregled.

Ali, kako se krv nije povlačila, shvatila je da bi morala da ode na pregled.

“Kolonoskopija je otkrila istinu”

– Gastroenterolog uopšte nije izgledao zabrinuto – rekla je Sara, još uvijek ne sumnjajući da je njeno zdravlje ozbiljno ugroženo.

Međutim, kako je krvarenje postajalo sve gore, tako su se pogoršavali i njeni strahovi.

– Ja uopšte nisam nametljiva osoba, niti previše pritiskam doktore, obično prihvatim sve što mi kažu. Ali kad sam vidjela da je u mojoj stolici bilo previše krvi, otišla sam u bolnicu i insistirala na ozbiljnijim analizama. Bilo je to u vrijeme pandemije korona virusa. Kad sam pokazala doktoru fotografiju krvi u stolici, odmah me je poslao na kolonoskopiju. Čak i tada, nije mi padalo na pamet da imam rak debelog creva. Bila jedna od onih osoba koje misle da joj se to nikada neće dogoditi, ni meni, niti bilo kome u mojoj porodici – priznala je Sara.

Poslije kolonoskopije njen život se zauvijek promijenio.

– Odveli su muža i mene u sobu i rekli mi da su pronašli više od 100 polipa na mom debelom crijevu i ogromnu tumorsku masu na samom rektumu – rekla je Sara.

Ne skriva da je u tom trenutku bila u potpunom šoku.

Hemioterapija, hirurgija, zračenja i još jedan rak

Sara je imala šest ciklusa hemioterapije prije nego što je podvrgnuta operaciji uklanjanja debelog crijeva. Urađena joj je i ileostoma, u kojoj se kraj tankog crijeva dovodi kroz mali otvor u abdomenu, omogućavajući fekalijama da napuste tijelo i sakupljaju se u vreću.

Shvatila sam da je sve što mi je važno u životu moja porodica. To me je naučilo kako da budem prisutnija tokom liječenja – navodi ova hrabra žena.

Živjela je sa ileostomskom kesom pet meseci dok je prošla još šest ciklusa hemioterapije i bezbroj zračenja.

Za Saru je ileostoma bila traumatična, ali ujedno i jedini način da funkcioniše. Imala je operaciju uklanjanja ileostome u decembru 2020. godine, ali je radost bila kratkog vijeka. Ljekari su joj ubrzo rekli da se rak proširio na pluća, pa je morala da bude podvrgnuta još jednoj operaciji i dodatnim ciklusima zračenja.

Danas, Sara Beran slavi tri godine otkako je uspjela da pobjedi rak.

– Poslije dvije godine bez raka, vaše šanse da se vrati idu sa 90 odsto na 10 odsto. Kad sam preživjela prve dvije godine, to je bila velika stvar – rekla je ona.

Sada mora da odlazi na specijalističke preglede dva puta godišnje, a kada prođe pet godina od operacija posjete specijalisti će se svjesti na jedan odlazak godišnje.

Pored toga što je otkrila koliku snagu nosi u sebi, Sara je priznala da je ovo teško iskustvo sa bolešću umnogome promijenilo njen pogled na život.

– Nekada sam bila maksimalno posvećena modnoj industriji i samo sam iščekivala sljedeći angažman. Posle svega kroz šta sam prošla zbog bolesti shvatila sam da je sve što mi je važno u životu moja porodica. Bolest me je naučila da budem prisutnija, da uživam u jednostavnim stvarima. Sve ostalo nije bitno – poručuje Sara.

Ona je takođe došla do ključne spoznaje: više nije mogla da sebe stavi u drugi plan, kao što to mnoge žene rade zarad svoje porodice.

– Briga o sebi pomaže mi da budem bolja mama i bolja žena. Pokušavam da sebi budem na vrhu liste prioriteta, jer kad je meni dobro, onda je dobro i mojoj porodici – odlučno kaže.

Javni angažman i pomoć drugima

Sara je, zajedno sa prijateljom Bruks Bel, osnovala modni bredn “Wordclass” čiji je cilj da da razbije stigmu koja prati rak debelog crijeva. I Bruks je, kao i Sara, veoma mlada oboljela od raka debelog crijeva, te obje iskustveno dijele svoje priče o prvim simptomima na koje bi svako morao da odreaguje odlaskom kod doktora.

Njih dve doniraju dio prihoda za finansiranje kolonoskopije onima koji nisu u finansijskoj mogućnosti da to urade.

– Suština je da kolonoskopija sprečava rak debelog crijeva – kaže Bruks Bel i objašnjava kako ovaj postupak pomaže ljekarima da uoče i uklone polipe – abnormalne izrasline u sluznici debelog crijeva – prije nego što postanu kancerogeni.

Sara je naglasila da uklanjanje polipa nije tako bolno kao što mnogi ljudi misle.

– Ne osjećate to. Mnogo je bolje uraditi kolonoskopiju i ukloniti polipe nego proći kroz tretmane za liječenje raka debelog crijeva – upozorava Sara, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu