Svijet

(VIDEO, FOTO) Kina otkrila 2 NOVA "NEVIDLJIVA" LOVCA: Imaju delta krila bez repa, a mogli bi da budu među najsofisticiranijim borbenim avionima

Za manje od 24 sata dva kineska proizvođača aviona otkrila dizajn novih "nevidljivih" borbenih aviona.

(VIDEO, FOTO) Kina otkrila 2 NOVA "NEVIDLJIVA" LOVCA: Imaju delta krila bez repa, a mogli bi da budu među najsofisticiranijim borbenim avionima
FOTO: X / SCREENSHOT

I to ne bilo kakvih. Novi dizajni aviona proizvođača “Čengdu” i “Šenjang” mogli bi da budu među najsofisticiranijim borbenim avionima sa ljudskom posadom u istoriji, piše “Forbs”.

Kineska vojska tradicionalno otkriva svoje nove tehnologije na kraju kalendarske godine, u decembru ili januaru. Možda najpoznatiji primjer je kad je kineska vojska dozvolila objavu prvih fotografija “Čengduovog nevidljivog” borbenog aviona J-20 u januaru 2011. Trinaest godina kasnije vjeruje se da su u redovima kineskog vazduhoplovstva stotine takvih aviona.

Ovogodišnje iznenađenje bilo je jedno od najdramatičnijih u režiji PR odjeljenja kineske vojske. Otprilike u isto vrijeme u četvrtak na internetu pojavili snimci koji prikazuju dva različita “nevidljiva” lovca sa posadom. Model “Čengdu” bio je u pratnji aviona tipa J-20. Model “Šenjanga” letio je zajedno sa klonom Suhoja Su-27, proizvedenog u Šenjangu.

Delta krila bez repa

Oba nova aviona imaju tzv. delta krila bez repa. Čini se da su njihova krila i sve kontrolne površine u istoj horizontalnoj ravni. To može smanjiti radarski potpis aviona, ali ima svoju cijenu.

– Poznato je da su takve letjelice aerodinamički složeni avioni sa specifičnim dinamičkim karakteristikama leta te je upravljanje vrlo kompleksno – stoji u izvještaju Centra za testiranje leta američkog ratnog vazduhoplovstva iz 2007. godine.

Očito je da je kinesko ratno vazduhoplovstvo odlučno u namjeri da nabavi “nevidljivi” lovac sa složenim kontrolama leta, i to bez puno rizika. Naime, oba glavna proizvođača borbenih aviona rade na dizajnu novog lovca. Jedan bi mogao da uspije tamo gdje drugi ne uspije.

Isti pristup imali su i sa prvom generacijom “nevidljivih” aviona

Kineska vojska imala je isti pristup sa prvom generacijom nevidljivih borbenih aviona. Čengduov dvomotorni, nadzvučni J-20 radio je kako je zamišljeno i ratno vazduhoplovstvo je na kraju naručilo veliki broj tih modela. Ali za slučaj neuspjeha J-20, postojala je alternativa: lakši Šenjang J-35, koji je prvi put poletio 2012. i možda će tek da uđe u službu kao mornarički lovac.

Otkriće novih dizajna je važno, ali djelimično se radi o marketinškom triku. Treba napomenuti da je američko ratno vazduhoplovstvo testiralo ono što je vjerovatno bio prototip lovca bez repa još 2020. godine u sklopu svog problematičnog programa sljedeće generacije vazdušne dominacije.

Pročitajte još

– NGAD je došao toliko daleko da je prototip u punoj veličini već letio u fizičkom svijetu – rekao je tada Vil Roper, tadašnji šef nabavke vazduhoplovnih snaga.

Da li će od novih dizajna nastati bombarderi?

Šta će se sljedeće dogoditi, zavisi o tome koliko dobro novi lovci stvarno rade pod stresom konkretne upotrebe u kontekstu stvarnog svijeta, ali i koliko je milijardi dolara Peking spreman da uloži u jedan ili oba dizajna.

Jedan ili oba modela mogli bi da postanu višenamjenski lovci sa ozbiljnim sposobnostima vazduh-vazduh. Ali mogli bi da funkcionišu i kao “nevidljivi” jurišni avioni.

– PLAF razvija nove nevidljive bombardere srednjeg i dugog dometa za napade na regionalne i globalne ciljeve – istakao je Pentagon u posljednjem izdanju svog godišnjeg izvještaja o kineskoj vojsci, prenosi Indeks.

“Nevidljivi” bombarder dugog dometa Xi’an H-20 još uvijek je u razvoju i možda će se pojaviti u javnosti za nekoliko godina. “Nevidljivi” bombarder srednjeg dometa, takozvani JH-XX, i dalje je misterija.

Da li se prototipi koji su otkriveni juče mogu razviti u bombardere? Moguće je, zaključuje “Forbs”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu