Naval Njuz je u januaru izvijestio da se nekoliko barži nalazi u brodogradilištu u jugoistočnom gradu Guangdžou. Ove brodove karakterišu rampe duže od fudbalskog igrališta, što omogućuje vojnim vozilima da zaobiđu gusto branjene plaže.
Kina smatra da je Tajvan dio njene teritorije i obećala je ujedinjenje s ostrvom, ako bude potrebno i silom.
New footage of China's new huge ”invasion barges” during an amphibious landing exercise near Zhanjiang.
The barges will make it possible for China to move large amounts of military equipment to a shore without docking facilities.
The now-deleted footage, shared on China's… pic.twitter.com/W7vyWTab0m
— Indo-Pacific News – Geo-Politics & Defense (@IndoPac_Info) March 14, 2025
Snimak barže podijeljen je na kineskoj društvenoj mreži WeChat, prikazuje tri plovila oslonjena na stubove koji se mogu uvlačiti u plitkim vodama. Snimak je nakon par minuta i uklonjen s društvene mreže.
Barže su izgledale povezano u neprekinuti niz, pri čemu je rampa vodećeg broda bila produžena preko obale.
Kina je već ubrzala proizvodnju takozvanih Ro/Ro brodova (roll-on/roll-off), komercijalnih plovila koja se mogu prilagoditi za vojni transport. Ovi brodovi opremljeni su rampama koje omogućuju brzo ukrcavanje, prevoz i iskrcavanje tenkova i druge teške opreme u ratnim uslovima.
Naval Njuz izvještava da bi se ovi brodovi mogli spojiti sa zadnjim dijelom desantnih barži, omogućujući brzi prenos tenkova i drugih vozila. Narodna oslobodilačka vojska Kine (PLA) posljednjih je godina znatno povećala vojni pritisak na Tajvan, uključujući redovne upade u njegov identifikacijski vazdušni prostor te vojne vježbe koje simuliraju blokadu ostrva.
Nekoliko američkih službenika, uključujući bivšeg direktora CIA Bila Bernsa, izjavilo je kako vjeruju da je kineski predsjednik Si Đinping naredio svojoj vojsci da bude spremna za mogući napad na Tajvan do 2027. godine, iako to ne garantuje da će se invazija doista dogoditi tada ili ikada.
The reality: pic.twitter.com/AXZMAiO1tI
— Tom Shugart (@tshugart3) March 13, 2025
Tom Šugart, bivši američki mornarički podmorničar i viši saradnik u Center for a New American Security, napisao je u januarz na platformi X (bivši Twitter): “Iskreno, ne mogu se sjetiti mnogo većih upozorenja za tajvanske i američke savezne vojne planere od činjenice da PLA zaista provodi Si Đinpingovu direktivu da do 2027. stekne sposobnost invazije na Tajvan.”
U drugoj objavi Šugart je napisao:
– Ako uspiju da dopreme ove barže na obalu i obraniti ih, to će biti vrlo loše vijesti za Tajvan, budući da Kineska trgovačka mornarica, koja je enormnih razmjera, može prevesti ogroman broj vozila koristeći svoju sve veću flotu Ro/Ro trajekata i teretnih brodova za prevoz vozila.
Od 2016. godine tajvanska vlada ubrzala je pripreme za moguću kinesku amfibijsku invaziju, kupovinom američkog oružja, modernizacijom vojske i razvojem domaćih oružanih sistema poput krstarećih projektila.
Međutim, Taipei još uvijek čeka isporuku vojne opreme u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, čiju je prodaju Kongres odobrio prije nekoliko godina.
Vašington se i dalje drži politike “strateške dvosmislenosti”, ostavljajući Peking u neizvjesnosti hoće li SAD u slučaju sukoba poslati svoje snage u odbranu Tajvana, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu